ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

آیا آلودگی هوا روی سردرد موثر است؟

فهرست مطالب

در این مقاله از سایت دکتر بهروز امامی فوق تخصص ریه در تهران برای شما کاربران سایت به جمع آوری این سوال پرداخته ایم که آیا آلودگی هوا روی سردرد موثر است؟

در ادامه با ما همراه باشید تا با این موضوع کاملا آشنا شوید.

اگر شما هم در شهرهای بزرگ با هوای آلوده زندگی می کنید خواندن این مطلب می تواند برای شما مفید باشد.

همه ما می دانیم که کیفیت هوایی که تنفس می کنیم روی سلامتمان اثراتی دارد و ازآنجاییکه نفس کشیدن اختیاری نیست خواه نا خواه اثرات آن بر همه سیستمهای بدن اعمال می شود.

اثرات آلودگی هوا بر ارگانهای حساس مثل سیستم عصبی و سیستم تنفسی بیشتر مشهود است و می تواند از چند ساعت تا چند روز بعد از استنشاق هوای آلوده در بدن ظاهر شود.

نشانه های کلی تاثیر آلودگی هوا بر بدن انسان شامل علائم تنفسی مثل سرفه، سوزش گلو، عفونتهای تنفسی راجعه و … است.

همچنین افزایش بروز حوادث قلبی عروقی و سکته های مغزی در مناطق با هوای آلوده گزارش شده است.

یک علامت بسیار شایع که نمی شود آنرا نادیده گرفت سردرد در اثر استنشاق هوای آلوده است.

آلودگی هوا می تواند باعث تحریک سردرد شود.

مواجهه با مواد شیمیایی وذرات معلق موجود در هوا می تواند باعث تحریک سردرد شود.

بیماران با سردرد های تکرار شونده مثل میگرن و سردرد تنشی اظهار می کنند که هوای آلوده باعث بدتر شدن سردرد و یا تحریک و یا ایجاد سردردشان می شود که این بدتر شدن می تواند شامل افزایش فرکانس و تعداد دفعات حملات سردرد و همچنین شدت حمله سردرد شود و حتی بیمار را راهی اورژانس یا بیمارستان کند.

ذرات آلوده کننده هوا می توانند باعث تحریک پایانه های عصبی که از عصب تریژمینال عصب دهی می شوند شده و باعث آزاد شدن نوروترانسمیترهای درد و ایجاد حمله سردرد میگرن شوند.

از طرفی استنشاق هوای آلوده با اکسیژن کم باعث اختلال در خونرسانی ماهیچه های سر و صورت و گردن و ایجاد تنش و گرفتگی عضلات سر و صورت و گردن شده و می تواند سردردهای تنشی یا میگرن را برانگیزاند.

این مواد شامل دود سیگار، مونوکسید کربن، سرب، پروپان، گازهای طبیعی مثل NO2 وSO2 و ذرات معلق هستند.

تحقیقات نشان داده اند که رابطه مستقیم بین میزان این مواد در هوا و شدت و فرکانس سردرد وجود دارد.

مطالعه ای در ایالت سنتیاگو آمریکا شهر Chile درباره رابطه سردرد و آلودگی هوا انجام شد.از آنجاییکه این شهر در بین کوهها قرار گرفته آلودگی هوا در آن مشابه مکانهایی که توسط کوهها احاطه شده اند (از جمله تهران) تخمین زده شد. در این مطالعه دیده شد فاکتورهای مختلف آلوده کننده هوا شامل ازون (Ozone)، مونوکسید کربن، ذرات معلق موجود در هوا، دود حاصل از سوختن سوخت های فسیلی مثل بنزین و گازویئل باعث تشدید و ایجاد تمام انواع سردرد می شوند که از این بین میگرن بیشترین تاثیر را می پذیرد.

از بین مواد آلوده کننده هوا ازون بیشترین تاثیر را روی شدت سردرد داشت.

بنابراین یر اساس مطالعات، آلودگی هوا باعث افزایش تعداد و شدت حملات سردرد و افزایش نیاز به مراجعه به مراکز درمانی و اورژانس و در نتیجه باعث تحمیل هزینه های سنگین بهداشتی به جامعه می شود.

حتی اگر این تاثیر کم هم باشد با توجه به اینکه سردرد شیوع بالایی در جامعه دارد این تاثیر قابل توجه خواهد بود.

بنابراین توصیه میشود بیماران مبتلا به سردرد به خصوص میگرن در روزهای آلوده در صورت امکان کمتر از منزل خارج شده و کمتر در معرض استنشاق هوای آلوده قرار بگیرند و یا حتی الامکان از ماسکهای فیلتر دار جهت کاهش ورود هوای با اکسیژن پایین به مغز استفاده کنند.

امیدواریم از مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

برای اطلاع از آدرس و ساعات کاری آقای دکتر بهروز امامی به بخش تماس با ما سایت مراجعه کنید.

اشتراگ گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *