ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

ام ار ای ریه

فهرست مطالب

ام ار ای ریه |  MRI یک تکنیک توموگرافی است که از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی قوی برای ایجاد تصویر استفاده می‌کند. تصاویر ایجاد شده توسط MRI مشابه CT بوده اما ساختمان‌های عروقی را بهتر مشخص می‌کند. تصاویر MRI در چندین صفحه آناتومیک قابل ترسیم هستند. گر چه تصاویر استاندارد معمولاً یک نمایی محوری (axial) است اما با اطلاعات به دست آمده در زمان انجام مطالعه به آسانی می‌توان تصاویری در صفحهٔ قدامی – خلفی (Sagittal) و تاجی (coronal) نیز به دست آورد. تزریق داخل وریدی گادولینیوم به عنوان ماده حاجب امکان مشاهدهٔ بهتر ساختمان‌های عروقی را فراهم می‌آورد. MRI می‌تواند برای مطالعهٔ شکافته شدن آئورت به کار رفته و ممکن است در ارزیابی آمبولی ریوی نقشی ایفا کند.

دقت ام ار ای MRI در بررسی بافت ریه هنوز به دقت سی تی اسکن نرسیده است، هر چند ام ار ای در بررسی ناف ریه ها که محل قرارگیری عروق و نایژه های اصلی است، بهترین روش به حساب می آید. بعلاوه ام ار ای برای بررسی جدار قفسه سینه، میان سینه (مدیاستن) و عروق بزرگ این ناحیه ایده‌ال است.
در بخش جداری قفسه سینه می‌توان از ام ار ای برای بررسی پستان ها هم استفاده نمود. البته هنوز هم علیرغم پیشرفت های مختلف، ماموگرافی در خانم‌های بالای ۳۵ سال حرف اول را می‌زند. با این حال ام ار ای پستان با و بدون تزریق گادولینیوم (با تزریق حتما لازم است) با حذف تصویر بافت های چربی در بررسی تومورهای پستان و تومورهایی که از دیگر نواحی بدن نشات گرفته و به پستان سرایت کرده‌اند، بسیار کمک کننده است. در پستان‌های واجد پروتزهای سیلیکون ام ار ای تصاویر فوق‌العاده دقیقی در اختیار می گذارد.

آمادگی‌ پیش از انجام ام ار ای ریه و سایر بافت های نرم قفسه سینه

  • توصیه میشود از ۴۸ – ۲۴ ساعت قبل از غذاهای سنگین و چرب مصرف نشود.
  • نتایج ماموگرافی و یا سونوگرافی قبلی از پستان‌ها را همراه بیاورید.

دکتر بهروز امامی

فوق تخصص ریه IUC از انگلستان

برای اطلاع از آدرس و ساعات کاری به بخش تماس با ما سایت مراجعه نمایید.
اشتراگ گذاری