ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

درمان برونشکتازی

فهرست مطالب

درمان برونشکتازی

برونشکتازی معمولا از طریق دریافت دارو، هیدراسیون و فیزیوتراپی قفسه سینه (CPT) درمان می شود. اگر برونشکتازی در یک قسمت از ریه متمرکز شده باشد یا اگر دچار خونریزی زیادی شده باشید، ممکن است که پزشک جراحی را پیشنهاد دهد. اگر برونشکتازی گسترش یافته و سبب نارسایی تنفسی شده باشد، پزشک اکسیژن درمانی را پیشنهاد می دهد. اهداف درمانی شامل این مواردند:

درمان اختلالات و عفونت های ریوی

خارج کردن خلط از ریه ها، حفظ هیدراسیون به خارج کردن خلط کمک زیادی می کند.

پیشگیری از عوارض جانبی

تشخیص و درمان زود هنگام دلایل برونشکتازی به پیشگیری از آسیب های ریوی در آینده کمک می کند. به علاوه هر نوع بیماری ای که در ارتباط با برونشکتازی است از جمله فیبروز سیستیک و نقص ایمنی باید درمان شوند.

دارو

پزشک برای درمان برونشکتازی معمولا آنتی بیوتیک، برونکودیلاتور، اکسپکتورانت و داروهای رقیق کننده خلط را تجویز می کند.

آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک درمان اصلی عفونت های مکرر ریه است که برونشکتازی سبب آن ها شده است. آنتی بیوتیک های خوردنی برای درمان این عفونت ها استفاده می شوند. برای عفونت هایی که درمان شان سخت است، پزشک آنتی بیوتیک درون وریدی را تجویز می کند. این داروها از طریق تزریق به بازوی بیمار عمل می کنند.

اکسپکتورانت و داروهای رقیق کننده

خلط پزشک اکسپکتورانت و داروهای رقیق کننده خلط را تجویز می کند تا به بیمار کمک کند که خلط سرفه کند. اکسپکتورانت به شل شدن خلط در ریه ها کمک می کند. این داروها معمولا با داروهای ضد احتقان ترکیب می شوند که باعث رهایی از علائم می شوند. داروهای رقیق کننده خلط از جمله استیل سیستئین، خلط را رقیق می کنند تا سرفه کردن آن آسان تر باشد. برای برخی از این انواع درمان اطلاعات کمی در دسترس است و نمی توان درباره نحوه عملکرد آن ها به طور دقیق نظر داد.

هیدراسیون

به میزان کافی مایعات (به خصوص آب) بنوشید، این کار به پیشگیری از سفت و چسبناک شدن خلط کمک می کند. هیدراسیون به مرطوب و لغزنده شدن راه های هوایی کمک می کند و سرفه کردن را راحت تر می کند.

فیزیوتراپی قفسه سینه (CPT)

فیزیوتراپی قفسه سینه برای رقیق کردن خلط و کمک به سرفه کردن خلط انجام می شود. در حین انجام این کار می توانید بنشینید یا به شکم دراز بکشید. این کار با ایجاد فشار با کمک دست یا دستگاه به قفسه سینه انجام می شود. فشار به تخلیه خلط از ریه ها کمک زیادی می کند. از نظر برخی افراد انجام فیزیوتراپی قفسه سینه سخت و اذیت کننده است. برخی از این روش ها و ابزار بین بیماران و پزشکان معروف هستند اما درباره نحوه عملکرد آن ها اطلاعات زیادی در دسترس نیست. گاهی انتخاب روش درمانی بر اساس راحتی و هزینه ای که فرد می تواند متقبل شود صورت می گیرد. برخی از تکنیک های تنفسی هم به خلط برای خارج شدن از طریق سرفه کمک می کنند.

سایر انواع درمان

بسته به شرایطی که دارید ممکن است که پزشک استفاده از برونکودیلاتورها، کورتیکواستروئیدهای استنشاقی، اکسیژن درمانی و جراحی را هم تجویز کند.

برونکودیلاتور برونکودیلاتور

عضلات اطراف راه های تنفسی را شل می کند. این کار به باز کردن راه های هوایی و تنفس راحت تر کمک می کند. اکثر برونکودیلاتورها استنشاقی هستند. برونکودیلاتورهای استنشاقی خیلی زود عمل می کنند چون دارو به طور مستقیم وارد ریه می شود. ممکن است که پزشک پیشنهاد دهد که قبل از فیزیوتراپی قفسه سینه از برونکودیلاتور استفاده کنید.

اکسیژن درمانی

اکسیژن درمانی به افزایش سطح اکسیژن خون کمک می کند. معمولا این درمان با استفاده از ماسک انجام می شود. اکسیژن درمانی را می توان در خانه، بیمارستان یا سایر مراکز درمانی انجام داد.

جراحی

اگر سایر انواع درمان کارساز نبودند و تنها یک قسمت از راه های هوایی تحت تاثیر قرار گرفته بودند پزشک جراحی را پیشنهاد می دهد. اگر در راه های هوایی دچار خونریزی شده اید، پزشک برای برداشتن قسمتی از راه های هوایی جراحی را توصیه می کند. البته ممکن است که راه های دیگری برای کنترل خونریزی ارائه دهد. در موارد خیلی نادر که برونشکتازی خیلی شدید است، پزشک پیوند ریه را پیشنهاد می دهد تا ریه ای که مشکل دارد را با یک ریه سالم جایگزین کند.

دکتر بهروز امامی

فوق تخصص ریه IUC و مواقبتهای ویژه از انگلستان

بهترین متخصص میگرن

برای اطلاع از آدرس و ساعات کاری به بخش تماس سایت مراچعه نمایید.

نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه ارسال نمایید، و در پایان در صورت مفید بودن مطلب برونشیت چیست؟ را با دیگران و شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

اشتراگ گذاری

1 دیدگاه دربارهٔ «درمان برونشکتازی»

  1. محمد مهرپرور

    سلام
    ازسال ۸۰ دکتر ریه تشخیص برونشتازیک و داد و تاسال ۹۵ فقط اسپری سرتاید 250 استفاده میکردم ولی چن ساله دکتر کپسول استنشاقی کی پی -تیوا رو هم تجویز کرده با سرتاید این اواخر سوزش ففسه سینه دارم الان گرگان زندگی میکنم پزشک حاذق هم نداریم تو شهر چکار کنم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *