ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

دسته بندی کلی میگرن

فهرست مطالب

در دسته بندی کلی میگرن را به دو دسته میگرن اپیزودیک ( Episodic Migraine ) و میگرن مزمن یا کرونیک ( Chronic Migraine ) طبقه بندی کرد.

اگر فردی 14 روز یا کمتر در ماه دچار سردردهای میگرنی شود میگرن او اپیزودیک است اما اگر روزهایی که درگیر سردردهای میگرنی است 15 روز یا بیشتر باشد این فرد دچار میگرن از نوع مزمن یا کرونیک است.

 

در تقسیم بندی دیگری، از نقطه نظر نوع بیماری بیماری میگرن به انواع مختلفی تقسیم می‌شود:

 

میگرن بدون اورا:

شایع ترین نوع میگرن در جامعه میگرن بدون اورا است. به علت شیوع بالا به این نوع میگرن میگرن معمولی یا Common Migraine هم گفته می‌شود. تقریبا 75 درصد از مبتلایان به میگرن، این نوع از میگرن تمامی علایم مانند سردردهای شدید، تهوع و حساسیت به نور و صدا را داشته و تنها علایم اورا را با خود به همراه ندارد.

 

میگرن کلاسیک یا میگرن با اورا:

بعضی از افراد پیش از بروز حمله میگرنی یا درحین آن با علایمی در سیستم حواس بدن خود مواجه می‌شوند. این نشانه‌ها اورا ( Aura ) نامیده می‌شوند. معروف ترین این نشانه‌های اختلالات بینایی است. این افراد تجربه دیدن نقاط نورانی و یا نور ناگهانی را در جلوش چشم خود می‌بینند. علاوه بر اختلالات بینایی افرادی که به میگرن با اورا مبتلا هستند، ممکن است تجربیاتی مانند مورمور شدن در پوست دست و صورت خود تجربه کنند. حملات میگرنی در این نوع از میگرن غالبا شدیدتر از میگرن کلاسیک است.

اگرچه میگرن با اورا و بدون اورا تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند اما فرایند درمان در این دو نوع از میگرن مشابه یکدیگر بوده و پزشکان مسیر درمانی یکسانی برا برای هر دو نوع از میگرن انجام می‌دهند. گفته می‌شود که در افرادی که به میگرن با اورا مبتلا هستند، ریسک ابتلا به سکته مغزی بالاتر از افراد معمولی است.

 

در مورد میگرن با اورا بیشتر بدانید

 

میگرن ساکت یا میگرن آسفالژیک:

میگرن آسفالژیک ( Acephalgic Migraine ) یا میگرن ساکت ( Silent Migraine ) نوعی از میگرن با اورا است که در این نوع از میگرن بیمار بدون تجربه سردرد نشانه‌هایی مانند اورا و سایر نشانه‌های میگرن را تجربه می‌کند. علیرغم نبود سردرد، این بیماری نیز یک بیماری ناتوان کننده است.

 

میگرن همی پلاژیک:

میگرن همی پلاژیک ( hemiplegic migraine ) نوعی از میگرن است که در آن سردرد میگرنی همراه با ضعف در یک سمت بدن ( همی پلاژیا ) رخ می دهد. این ضعف را می‌توان نوعی از اورا نامید که همراه با سایر نشانه‌های اورا بروز می‌کند. این نوع از میگرن به دو نوع ارثی ( میگرن همی پلاژیک خانوادگی ) و غیر ارثی تقسیم می‌شود. عوارض میگرن همی پلاژیک شباهت های زیادی با بیماری‌های خطرناک مانند سکته مغزی دارد و با دیدن نشانه‌های این بیماری هرگز آن را دست کم نگرفته و به پزشک مراجعه کنید.

در مورد میگرن همی پلاژیک بیشتر بدانید

 

میگرن چشمی یا رتینال:

میگرن رتینال که باعث از بین رفتن لحظه‌ای و برگشت پذیر بینایی می‌شود. میگرن چشمی عموما با درگیر شدن یک چشم شروع می شود و نشانه های این نوع از میگرن مشاهده نورهای چشمک زن، عدم مشاهده برخی نقاط در دامنه بینایی و نابینایی لحظه ای.

این نوع از میگرن عموما با میگرن معمولی همراه با اورا اشتباه گرفت می شود اما در طبقه بندی جهانی میگرن به عنوان یک نوع مجزا از میگرن اما زیرمجموعه ای از میگرن با اورا تلقی می شود.

 

میگرن بازیلار یا میگرن با اورای ساقه مغز:

میگرن بازیلار Basilar Migraine که نام جدید آن در طبقه بندی میگرن آن را میگرن با اورای ساقه مغز یا Migraine with brainstem aura (MBA) می‌نامند به نوعی از میگرن گفته می‌شود که در آن فرد دچار درد در پشت سر و ناحیه بالای گردن در دوطرف می‌شود.  افراد مبتلا به این نوع از میگرن تمامی علایم اورا را دارا هستند و علاوه بر آن ممکن است عوارضی مانند لکنت زبان، سرگیجه، وزوز گوش، اختلال شنوایی، دوبینی و اختلالات حرکتی را تجربه کنند. حتی ممکن است سطح هوشیاری فرد در اثر این نوع از اورا کاهش یابد و فرد دچار اضطراب گردد.

 

میگرن طولانی یا پیوسته :

میگرن طولانی یا پیوسته (Status Migrainosus) نوعی از میگرن است که حملات میگرنی آن 72 ساعت یا بیشتر به طول می‌انجامد. این نوع از میگرن ممکن است به صورت با اورا یا بدون اورا رخ دهد.

دکتر بهروز امامی

فوق تخصص ریه IUC و مواقبتهای ویژه از انگلستان

بهترین متخصص میگرن

برای اطلاع از آدرس و ساعات کاری به بخش تماس سایت مراچعه نمایید.

نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه ارسال نمایید، و در پایان در صورت مفید بودن مطلب دسته بندی کلی میگرن را با دیگران و شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

اشتراگ گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *