ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

روش انجام برونکوسکوپی

فهرست مطالب

روش انجام برونکوسکوپی

بیشتر افراد هنگام انجام برونکوسکوپی هوشیار هستند. قبل از عمل، پزشک بی حسی موضعی را در بینی و گلو اسپری می کند تا ناحیه محل برونسکوپی  بی حس شود. پزشکان فقط در موارد نادر، هنگامی که انجام برونکوسکوپ سفت و سخت انجام می شود، بیهوشی عمومی را توصیه می کنند. پس از عملی شدن بی حسی، پزشک معمولاً لوله برونکوسکوپی انعطاف پذیر را از طریق بینی و گلو به برونش ها وارد می کند. با حرکت لوله به سمت ریه ها، فرد ممکن است احساس فشار یا لرزش کند. بعضی از افراد در ابتدا سرفه می کنند، اما معمولا به سرعت از بین می رود. پزشک ممکن است در طول عمل استفاده از اکسیژن را برای کمک به تنفس تجویز کند.

نور و دوربین برونکوسکوپ به پزشک کمک می کند تا راه هوایی را به وضوح ببیند.

پس از اتمام بررسی مجاری راه های هوایی، پزشک برونکوسکوپ را برداشته می کند. این روش معمولاً 20 تا 30 دقیقه طول می کشد، اگرچه بسته به تعداد تست ها و علت اساسی این مدت زمان ممکن است متفاوت باشد.

بیشتر افراد می توانند در روز عمل به خانه برگردند.

خطرات آزمایش برونکوسکوپی

برونکوسکوپی برای بیشتر افراد بی خطر است اما با این حال همانند سایر روش های پزشکی ، در این روش درمانی نیز خطرات زیادی وجود خواهد داشت که این خطرات شامل موارد زیر است :

  •  خونریزی، به خصوص اگر بیوپسی انجام شود.
  •  عفونت
  •  افت اکسیژن خون در طول آزمایش

در صورت بروز علائم زیر، بعد از انجام آزمایش برونکوسکوپی، به پزشک مراجعه کنید:

  •  تب
  •   سرفه همراه با خون
  •   مشکلات تنفسی
  •  ذات الریه

این علائم ممکن است نشان دهنده عارضه ای مانند عفونت باشد که نیازمند مراقبت های پزشکی است .

خطرات بسیار نادر اما تهدید کننده زندگی آزمایش برونکوسکوپی شامل حمله قلبی و فروریختگی ریه خواهد بود . فروریختگی ریه در اثر پنوموتوراکس یا افزایش فشار بر روی لایه های ریه به دلیل کمبود هوا بروز پیدا خواهد کرد که این اتفاق در نتیجه سوراخ شدن ریه در طی عمل برونکوسکوپی و یا استفاده از یک برونکوسکوپ سفت و سخت نسبت به دامنه فیبر نوری اتفاق خواهد افتاد . در صورت تجمع هوا در اطراف ریه در طول آزمایش برونکوسکوپی ، پزشک می‎ تواند از لوله برونکوسکوپ برای از بین بردن هوای جمع شده استفاده کند . بعد از اتمام ازمایش برونکوسکوپی ، پزشک با استفاده از اشعه ایکس قفسه سینه و ریه های بیمار را معاینه خواهد کرد تا از عدم وجود علائم فروریختگی ریه ها اطمینان حاصل کند .

دکتر بهروز امامی

فوق تخصص ریه IUC و مواقبتهای ویژه از انگلستان

بهترین متخصص میگرن

برای اطلاع از آدرس و ساعات کاری به بخش تماس سایت مراچعه نمایید.

نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه ارسال نمایید، و در پایان در صورت مفید بودن مطلب روش انجام برونکوسکوپی را با دیگران و شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

اشتراگ گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *