ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

سردرد داریم یا میگرن؟

فهرست مطالب

چگونه بفهمیم سردرد داریم یا میگرن؟

میگرن سردردیست که درد آن می تواند متوسط و یا خیلی شدید باشد. سردرد های میگرنی یکطرفه هستند. بسیاری از افراد حین سردرد علایم دیگری نظیر احساس بیمار بودن و یا افزایش حساسیت به نور و یا صدا را تجربه می کنند. میگرن بیماری شایعیست که تقریبا یک نفر از هر ۵ زن ، یک نفر از هر ۱۵ مرد را درگیر می کند. متخصصین مغز و اعصاب بر این باورند که میگرن بدنبال تغییر در جریان خون مغز و فعالیت نورون های مغزی ایجاد می گردد. ژنتیک نقش بزرگی در سردردهای میگرنی ایفا می کند. اکثر مبتلایان به میگرن خویشاوندانی با سابقه سردردهای میگرنی دارند. بعضی از افراد ذکر می کنند که سردرد های میگرنی با شروع پریود، مصرف غذاهایی خاص، استرس و یا بی خوابی همراهی دارد.

عوامل شروع کننده سردردهای میگرنی

تغییر آب و هوا. مثلاگرما و یا رطوبت بیش از حد

بی خوابی

خستگی

استرس های روحی روانی

گشنگی

مصرف الکل خصوصا شراب قرمز

مصرف شکلات

مصرف غذاهای حاوی نیترات مثل کنسروها

پنیرهای کهنه

افزایش و یا کاهش دریافت کافئین

علایم میگرن

میگرن معمولا در خواب و یا بعد از ظهر ایجاد می شود. در برخی افراد بدنبال خستگی و یا احساس افسردگی و بی قراری و استرس سردردها ایجاد می شوند.

حدود ۲۰ درصد سردرد های میگرنی با یک نشانه عصبی که اورا نامیده می شود، شروع می شوند. شایعترین اورا دیدن جرقه های نورانی در هواست. گاهی دید بطور موقت مختل می شود. گاهی اورا سبب بی حسی و گز گز نیمه بدن خصوصا صورت و دست ها می شود. گاهی افراد اورا پیدا می کنند اما دچار سردرد نمی شوند و با سکته های مغزی اشتباه گرفته می شوند. بیشتر میگرن ها بدون اورا هستند.

علائم اورا:

اختلالات بینایی شامل دیدن جرقه های نورانی، دیدن الگوهای زیگزاگ و یا نقاط کور

بی حسی و یا احساس سوزن سوزن شدن که معمولا از یک دست شروع می شود و تا بازو ادامه پیدا می کند

احساس سرگیجه و عدم تعادل

اختلال در تکلم

از دست دادن هشیاری) که این مورد غیر طبیعی وبوده و باید سریعا با اورژانس تماس گرفت)

علایم اورا معمولا در دوره هایی پنج دقیقه ای ایجاد می شوند و می توانند تا یک ساعت ادامه داشته باشند.

سسردرد های میگرنی بصورت تیپیک یکطرفه هستند و از کنار چشم ها و شقیقه شروع می شوند و به پشت سر گسترش پیدا می کنند. سردرد شدید است و بصورت ضرباندار است. حالت تهوع شایع است و بسیاری از بیماران دچار اشک ریزش ، آبریزش و یا احتقان بینی می شوتد. معمولا سردرد ها یک روز طول می کشند.

برخی افراد ممکن است علایم دیگری مانند تعریق، احساس گرما و یا سرمای شدید، درد شکم، اسهال و یا اختلال تمرکز را تجربه کنند.

علایم میگرن معمولا بین ۴ ساعت تا ۳ روز ادامه پیدا می کنند. اگرچه برخی افراد تا هفته ها بعد از بهبود سردرد ممکن است احساس خستگی و ضعف داشته باشند.

 برای تشخیص سردرد های میگرنی تست تشخیصی قطعی وجود ندارد و پزشکان با رد علل دیگر و معاینات و علایم فرد به تشخیص می رسند.

درمان سردرد های میگرنی در ابتدا توسط مسکن هایی نظیر استومینافن صورت می گیرد. کافیین و داروهایی مانند آسپرین هم بر درمان سردرد میگرنی موثرند. داروهایی نظیر متوکلوپرامید نیز برای د مان تهوع ناشی از سردرد تجویز می شوند.

اما اگر تکرار سردرد های میگرنی زیاد است و روزهای زیادی در هفته فرد را درگیر می کند بهتر است با متخصص نورولوژی جهت دریافت داروهای پیشگیری کننده از سردرد مشورت شود.

برای پیشگیری از میگرن به سادگی باید از عوامل شروع کننده آن مثل گشنگی و بی خوابی جلوگیری کرد.

برای کمک به تشخیص دقیق و پیشگیری و درمان بهتر سردرد های میگرنی،دفترچه یادداشتی داشته باشید و موارد زیر را در آن یادداشت کنید

زمان و تاریخ شروع سردرد، زمانی که سردرد شروع شد چه کاری انجام می دادید؟، سردرد چقدر طول کشید، چه علایمی بجز سردرد داشتید، چه داروهایی مصرف کردید، چه غذاهایی قبل سردرد مصرف کردید.

دکتر بهروز امامی

فوق تخصص ریه IUC و مواقبتهای ویژه از انگلستان

بهترین متخصص میگرن

برای اطلاع از آدرس و ساعات کاری به بخش تماس سایت مراچعه نمایید.

نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه ارسال نمایید، و در پایان در صورت مفید بودن مطلب چگونه بفهمیم سردرد داریم یا میگرن؟ را با دیگران و شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

اشتراگ گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *