ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

علائم و نشانه‌های سرطان ریه

فهرست مطالب

علائم و نشانه‌های سرطان ریه

علائم سرطان ریه به مکان درگیری و نحوه‌ی گسترش تومور بستگی دارد. تشخیص علائم هشدار دهنده‌ی سرطان ریه، آسان نیست زیرا علائم و نشانه‌‌های آن هنگامی ظاهر می‌شوند که سرطان به مرحله‌ی پیشرفته رسیده باشد. فرد مبتلا به این سرطان طیف وسیعی از علائم زیر را ممکن است تجربه کند:

بدون علامت:

 سرطان ریه در ۲۵٪ موارد، طی عکس رادیوگرافی ساده‌ی قفسه‌ی سینه یا سی تی اسکن، به طور تصادفی و هنگام بررسی دیگر بیماری‌ها تشخیص داده می‌شود که معمولا در این مرحله، توده سرطانی کوچک و به اندازه‌ی یک سکه است و فرد هیچ علامتی ندارد.

علائم مربوط به سرطان:

رشد و حمله‌ی سرطان به بافت‌ ریه و بافت‌های اطراف، در تنفس اختلال ایجاد می‌کند و منجر به علائمی نظیر سرفه‌ی مداوم جدید، تشدید سرفه‌ی مزمن قبلی، تنگی نفس، خس خس سینه، درد قفسه‌ی سینه و خلط خونی (هموپتزی) می‌شود. تومورهایی که در قسمت بالایی ریه قرار دارند می‌توانند بر اعصاب صورت تاثیر گذارند و منجر به افتادگی یک‌طرفه پلک، کوچک شدن مردمک و عدم تعریق در یک طرف صورت شوند، همچنین فرد ممکن است درد شانه‌ای که به دست‌ها گسترش می‌یابد را تجربه کند، فلج تارهای صوتی منجر به خشونت صدا نیز می‌شود. اگر سرطان ریه، مری را درگیر کند باعث اختلال در بلع (دیسفاژی) می‌شود. در صورت ایجاد انسداد وسیع در راه‌های هوایی، بخشی از ریه روی هم می‌خوابد و باعث ایجاد عفونت‌های مکرر تنفسی مانند آبسه، نومونیا و برونشیت، در ناحیه‌ی مسدود شده می‌شود. تومورها می‌توانند بر رگ‌های بزرگی که خون را بین سر، بازو و قلب منتقل می‌کنند، فشار وارد کنند که باعث تورم صورت، گردن، قفسه‌ی سینه، شانه‌ها و بازوها می‌شود.

علائم مربوط به متاستاز:

اگر این سرطان به استخوان گسترش یابد باعث دردهای شدید در استخوان به خصوص در پشت، دنده‌ها یا لگن می‌شود. متاستاز این سرطان به مغز یا ستون فقرات، باعث بروز علائم عصبی شامل تاری دید، سردرد، سرگیجه، تشنج یا علائم سکته‌ی مغزی مانند ضعف یا از دست دادن حس در قسمت‌هایی از بدن، می‌شود. متاستاز سرطان ریه به غدد لنفاوی باعث ایجاد توده، به خصوص در گردن و ترقوه می‌شود. گسترش سرطان ریه به کبد منجر به زرد شدن پوست و چشم (زردی) می‌شود.

علائم پارانئوپلاستیک:

شامل علائم ناشی از تولید مواد شبه هورمون توسط سلول‌های توموری که اغلب همراه با سرطان ریه دیده می‌شود. سندرم پارانئوپلاستیک اغلب با SCLC مرتبط است اما ممکن است با هر نوع تومور دیگری نیز دیده شود. یکی از سندرم‌‌های پارانئوپلاستیک رایج در ارتباط با SCLC، تولید هورمون آدرنوکورتیکوتروپین (ACTH) توسط سلول‌های سرطانی است که باعث تولید بیش از حد هورمون کورتیزول توسط غده‌ی فوق کلیه می‌شود (سندرم کوشینگ). شایع‌ترین سندرم پارانئوپلاستیک مرتبط با NSCLC، تولید ماده‌ی شبیه به هورمون پاراتیروئید است که منجر به افزایش سطح کلسیم در جریان خون می‌شود. علائم کلی سندرم پارانئوپلاستیک شامل ضعف ماهیچه‌ای، حالت تهوع، استفراغ، احتباس مایعات، فشار خون بالا، قند خون بالا، گیجی، تشنج و کما است.

علائم غیر اختصاصی:

 علائم غیر اختصاصی که در بسیاری از سرطان‌ها، از جمله ریه دیده می‌شود شامل کاهش وزن، از دست دادن اشتها، ضعف و خستگی است. علائم روانی مانند افسردگی و تغییرات خلقی نیز شایع است.


دکتر بهروز امامی

فوق تخصص ریه IUC و مواقبتهای ویژه از انگلستان

بهترین متخصص میگرن

برای اطلاع از آدرس و ساعات کاری به بخش تماس سایت مراچعه نمایید.

نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه ارسال نمایید، و در پایان در صورت مفید بودن مطلب  را با دیگران و شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

اشتراگ گذاری

1 دیدگاه دربارهٔ «علائم و نشانه‌های سرطان ریه»

  1. کریمگلابی اذر

    افرین دکتر جان بسیار عالی و به درد بخور بود تشکر بنده نیز سارکوم و کانسر ریه دارم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *