ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

عوارض سیگار بر ریه

فهرست مطالب

عوارض سیگار بر ریه | سیگار کشیدن آثار کوتاه مدت و بلند مدت مختلفی بر ریه ها دارد که از سرفه، سرماخوردگی، و خس خس سینه خفیف تا موارد شدیدتر مانند آسم، سینه پهلو، آمفیزم، سرطان ریه و مرگ را شامل می شوند.

شایع‌ترین عارضه سیگار کشیدن ابتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) است که شرایطی بسیار ناتوان کننده محسوب می شود. زمانی که به مجموعه ای از بیماری های ریوی مختلف، از جمله برونشیت مزمن و آمفیزم، مبتلا شده باشید، بیماری مزمن انسدادی ریه تشخیص داده می شود. سرفه سیگاری ها در صورت عدم ترک سیگار می تواند طی مدت زمان کوتاهی به بیماری مزمن انسدادی ریه تبدیل شود.

افراد مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه دشواری در تنفس را تجربه می کنند زیرا مسیرهای هوایی آنها باریک شده و بافت ریه از بین رفته است. از برخی علائم شایع این بیماری می توان به دشواری در تنفس هنگام انجام فعالیت، سرفه مداوم به همراه خلط، و عفونت های سینه مکرر اشاره کرد.

مخاط غلیظ‌تر می شود زیرا سلول های تولید کننده مخاط از نظر اندازه و تعداد رشد می کنند. سرفه را به واسطه تجمع مخاط و مسدود شدن مسیرهای هوایی تجربه خواهید کرد و مخاط اضافی شرایط را برای ابتلا به عفونت های مختلف تسهیل می کند.
مژک ها در ریه ها که هوای تنفس شده را تمیز می کند، کاهش یافته و می میرند. تنها یک نخ سیگار می تواند روند پاکسازی را برای ساعت ها کند سازد. افزون بر این، مژک های کمتری در ریه شما برای پاکسازی این اندام فعالیت خواهند کرد.

سیگار کشیدن موجب تحریک، التهاب و باریک شدن مسیرهای هوایی می شود.

ریه های شما سریع‌تر از حالت عادی پیر می شوند.

همان گونه که دود ریه های شما را تخریب می کند، روند تخریب رگ های خونی را نیز تجربه خواهید کرد که مسیرهای ضروری برای انتقال خون حاوی اکسیژن در سراسر بدن هستند.

دکتر بهروز امامی

فوق تخصص ریه IUC و مواقبتهای ویژه از انگلستان

برای اطلاع از آدرس و ساعات کاری به بخش تماس سایت مراچعه نمایید.

نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه ارسال نمایید، و در پایان در صورت مفید بودن مطلب عوارض سیگار بر ریه را با دیگران و شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

اشتراگ گذاری

4 دیدگاه دربارهٔ «عوارض سیگار بر ریه»

  1. سلام و خسته نباشید. این بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) در ادم های سیگاری سبگ چند درصده و در افرد سیگاری سنگین چند درصد؟

    ممنون از راهنمایی تان

  2. من این اواخر کرونا گرفتم تا حد مرگ رسیدم به دلیل سیگاری بودن اکسیژن خونم پایین بود و وضعیت بغرنجی داشتم تازه فهمیدم این سیگار لعنتی چه بلایی که سر آدم نمیاورد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *