ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

عوامل موثر در ابتلا به بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD)

فهرست مطالب

عوامل موثر در ابتلا به بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD):

علت اصلی ابتلا به بیماری انسداد ریوی مزمن  در جوامع توسعه یافته استعمال تنباکو است. در کشورهای در حال توسعه، اغلب بیماری انسداد ریوی مزمن در افرادی که به علت عدم تهویه مناسب در معرض دود ناشی از سوختن سوخت‌ها برای آشپزی و گرمایش هستند، ایجاد می‌شود.

علل انسداد مجاری هوایی:

آمفیزم

برونشیت مزمن

دود سیگار و سایر محرک‌ها: در اغلب قریب به اتفاق موارد، تخریب ریه که منجر به بیماری انسداد ریوی مزمن می‌شود، با سیگار کشیدن طولانی مدت ایجاد شده است. اما احتمالا فاکتورهای دیگری نظیر استعداد ژنتیکی در ایجاد بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD) نقش دارند. استعمال سیگار برگ، دود دسته دوم سیگار (دود ناشی از سیگار کشیدن دیگران که افراد غیرسیگاری استنشاق می‌کنند)، استفاده از پیپ، آلودگی هوا و مواجهه با گرد و غبار، دود و سوخت در محل کار، سایر محرک‌هایی هستند که می‌توانند باعث بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD) شوند.

کمبود آلفا۱آنتی تریپسین (AAt): تقریبا در ۱ درصد افرادی که دچار بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD) هستند، بیماری، ناشی از اختلال ژنتیکی‌ای است که باعث کاهش سطح یک پروتئین به نام آلفا۱آنتی تریپسین می‌شود. AAt در کبد ساخته شده و برای کمک به حفاظت ریه‌ها، به جریان خون ترشح می‌شود. کمبود این ماده می تواند کبد و ریه‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. تخریب ریه ناشی از این اختلال می تواند در نوزادان و کودکان نیز دیده شود.

سن: سن یکی از فاکتورهای خطر برای ابتلا به بیماری انسداد ریوی مزمن  است، زیرا این بیماری به آرامی طی سال‌ها ایجاد می‌شود، بنابراین اغلب افراد هنگامی که علائم ظاهر می‌شوند، حداقل ۴۰ سال سن دارند.


دکتر بهروز امامی

فوق تخصص ریه IUC و مواقبتهای ویژه از انگلستان

بهترین متخصص میگرن

برای اطلاع از آدرس و ساعات کاری به بخش تماس سایت مراچعه نمایید.

نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه ارسال نمایید، و در پایان در صورت مفید بودن مطلب  را با دیگران و شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

اشتراگ گذاری

1 دیدگاه دربارهٔ «عوامل موثر در ابتلا به بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD)»

  1. سلام من ۱ ماه پیش داوری به و خلط و تب و ارز و خستگی شدم دوبار تست کرونا دادن منفی شد(فوری و pcr) سه نوبت واکسن هم زدم بعد از دو هفته خوب شدم ولی تنگی نفس و خس خس سینه و احساس سخت نفس کشیدن را در روز چند بار دارم گاهی نفسم تند میشه بعد از چند سرفه و خلط کمی بهتر میشم . حالا چه کنم . من بیماری ریوی گرفتم؟ پدرم با بیماری تنگی نفس و نارسایی تنفسی فوت کرده خواهرم امفیزم داره

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *