ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

فرایند برونکوسکوپی

فهرست مطالب

فرایند برونکوسکوپی

برونکوسکوپی یک روش نسبتاً سریع و بدون درد است.

پس از آن، فرد باید چند ساعت در بیمارستان بماند تا تاثیر داروها از بین بروند. فشار خون و تنفس در این مدت تحت کنترل قرار می گیرد تا عوارض آن بررسی شود. توانایی سرفه کردن که به آن رفلکس سرفه گفته می شود باید طی 2 ساعت برگردد. پس از این، شما می توانید خوردن و آشامیدن را شروع کنید. بعد از مصرف داروی آرام بخش، شما باید به مدت 24 ساعت از رانندگی کردن و مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید. با ورود بیمار به بخش برونکوسکوپی، یک سرم داخل وریدی (IV) برای تجویز دارو و مایعات وصل می شود. سپس بیمار برای کنترل مداوم ضربان قلب، فشار خون و میزان اکسیژن در خون به یک مانیتور وصل می شود. در صورت نیاز، اکسیژن اضافی از طریق یک لوله 1/4 اینچی که داخل سوراخ های بینی (کانول) یا روی صورت قرار می گیرد، تأمین می شود.

سپس دارو از طریق IV تزریق می شود تا بیمار در برونکوسکوپی نرم احساس آرامش کند. اگر قرار باشد برونکوسکوپی سفت انجام شود، این کار معمولاً بعد از بیهوشی عمومی انجام می شود. بیماران همراه با دریافت اکسیژن از طریق دهان یا بینی، به پشت دراز می کشند. قبل از قرار دادن برونکوسکوپ انعطاف پذیر، بی حسی موضعی با لیدوکائین در بینی و پشت گلو انجام می شود. برونکوسکوپ انعطاف پذیر را می توان از طریق دهان یا بینی انجام داد. ممکن است برخی از بیماران برای محافظت و ایمن کردن مجاری هوایی، از لوله مخصوصی به نام لوله تراشه استفاده کنند که از طریق دهان وارد نای می شود. هنگامی که برونکوسکوپ در مجاری هوایی قرار دارد، یک ماده بی حسی موضعی اضافی برای بیهوشی موضعی در مجاری هوایی اسپری می شود تا میزان سرفه به حداقل برسد. برونکوسکوپ سفت و محکم فقط از طریق دهان انجام می شود.

اگر یک ناحیه از سیستم تنفس خاص نیاز به ارزیابی دقیق تری داشته باشد یا عامل غیر طبیعی در طی مراحل برونکوسکوپی تشخیص داده شود.

نمونه ها با چند روش جمع آوری می شوند:

شست و شو : در فرآیندی به نام شست و شوی برونش، (لاواژ اسپری) سرنگ های حاوی محلول های نمکی از طریق برونکوسکوپ به منطقه مورد نظر تزریق شده و مایعات پس از آن خارج می شوند. این فرآیند چندین بار برای به دست آوردن نمونه های کافی تکرار می شود و سپس نمونه ها برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شوند.

برس زدن: یک برس نرم از طریق برونکوسکوپ به قسمت مورد نظر وارد می شود. سلول های اطراف راه هوایی با برس زدن به بالا و پایین راه هوایی جمع می شوند. نمونه ها نیز برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شوند.

آسپیراسیون سوزن : یک سوزن کوچک در راه هوایی و از طریق دیواره راه هوایی وارد می شود تا نمونه هایی در خارج از راه هوایی برای تجزیه و تحلیل در زیر میکروسکوپ بدست آید.

بیوپسی (نمونه برداری) : ممکن است از پنس برای جداکردن و نمونه برداری ضایعه قابل مشاهده در مجاری هوایی یا ریه استفاده شود. بافت غیر طبیعی که در مجاری هوایی قابل مشاهده است معمولاً به راحتی جدا می شود. با این حال، توده ای که در عمق بافت ریه قرار دارد معمولاً با استفاده از روش مخصوص اشعه ایکس (فلوروسکوپی) به بیوپسی نیاز دارد.

برخی از بیماران ممکن است یک تا دو روز بعد از عمل سرفه خونی داشته باشند. این طبیعی است و جای هیچ نگرانی نیست. اما اگر خون قرمز روشن در خلط وجود داشت، باید فوراً به پزشکتان معالج مراجعه کنید.

اکثر افراد می توانند بعد از 24 ساعت به فعالیت های منظم برگردند، اما طبیعی است که برای چند روز دچار درد و کوفتگی گلو شوید.

دکتر بهروز امامی

فوق تخصص ریه IUC و مواقبتهای ویژه از انگلستان

بهترین متخصص میگرن

برای اطلاع از آدرس و ساعات کاری به بخش تماس سایت مراچعه نمایید.

نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه ارسال نمایید، و در پایان در صورت مفید بودن مطلب فرایند برونکوسکوپی را با دیگران و شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

اشتراگ گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *