ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

نشانه های مننژیت را جدی بگیرید ؟!

فهرست مطالب

نشانه های مننژیت : هرگاه این غشا توسط باکتری و یا ویروس دچار التهاب شود، مننژیت اتفاق می افتد. این التهاب معمولا در اثر عفونت مایعی که اطراف مغز و نخاع را فراگرفته است، رخ می دهد.

مننژیت ویروسی بسیار شایع تر از نوع باکتریایی بوده و کمتر آسیب رسان است. اما نوع باکتریایی بسیار نادر و خطرناک می باشد. متأسفانه علائم این دو نوع مننژیت بسیار مشابه هستند. بنابراین چشم پوشی از هر یک از نشانه هایی که ممکن است به مننژیت اشاره داشته باشد، بسیار خطرناک خواهد بود.

احساس می کنید سرماخورده اید

هر موقع که بدن در حال مبارزه با میکروب ها باشد، احساس ناخوشی و تب طبیعی است. اما این دو نشانه را می توان یک از علائم اولیه ی بیماری مننژیت نیز دانست.

اگر نگاه تان را از نور روز می دزدید و یا حتی در یک اتاق روشن دچار دوبینی می شوید و یا معمولا شما یک سردرد همراه با چشم درد را تجربه می کنید می تواند ناشی از مننژیت باشد

اگر انرژی ندارید، دچار تب، حالت تهوع و سردرد هستید که به طور پیوسته بدتر شده و به دارو پاسخ نمی دهد، آن را جدی بگیرید. مننژیت می تواند به سرعت پیشرفت کند. بنابراین اگر این علائم را دارید و در حال بدتر شدن هستند، فورا به پزشک مراجعه کنید.

گردن تان سفت شده است

این حالت شبیه گرفتگی عضله ی گردن که در طی خواب رخ می دهد نیست. این نوع سفتی گردن، در یک ناحیه ی خاص اتفاق می افتد و پس از گرم کردن و ماساژ بهتر می شود. زمانی که شما حرکت کششی انجام می دهید، این درد بدتر می شود و می تواند به جز گردن و شانه ها، نقاط دیگر را نیز درگیر کند.

حرکت دادن گردن به سمت بالا و یا پایین موجب کشش بافت ملتهب مننژ شده و باعث درد عمیق و شدید می شود و می تواند به سر و یا قسمت پایین کمر نیز منتشر گردد.

نور، چشم هایتان را آزار می دهد

اگر نگاه تان را از نور روز می دزدید و یا حتی در یک اتاق روشن دچار دوبینی می شوید و یا معمولا شما یک سردرد همراه با چشم درد را تجربه می کنید می تواند ناشی از مننژیت باشد.

ترس از نور و یا احساس ناراحتی وقتی نور به چشم ها می تابد، حتی زمانی که چشم هایتان کاملا باز است، به احتمال زیاد به التهاب عصب بینایی در پشت چشم مربوط می شود.

گیج و مبهوت هستید

ممکن است پزشک این حالت را “حالت ذهنی تغییریافته” بنامد که اساسا به این معنی است که شما یک مشکل مستقیم فکری دارید. وقتی التهاب در مغز منتشر می شود شما دچار حالتی مه آلود و عدم تمرکز خواهید شد. شاید برای شما توضیح و یا مدیریت ساده ی این علائم سخت باشد و یا ممکن است ندانید که کجا هستید. این علامتی است که باید آن را جدی بگیرید. بنابراین فورا نزد پزشک بروید.

نقاطی را روی پوستتان می بینید

بثورات پوستی مانند یک پرچم قرمز به شما می گوید که اتفاقی رخ داده است. نقاط کوچک مایل به ارغوانی بر روی پوست، بدون استثنا نشانه ی مننژیت هستند. بثورات آخرین و جدی ترین نشانه ای هستند که به شما می گوید که دچار نوع  باکتریایی مننژیت شده اید.

به نظر می رسد زمانی که باکتری وارد بدن می شود سمی در بدن آزاد می کند که عروق خونی کوچک موجود در پوست و اندام های داخلی تان را پاره می کند. اما بعید است که این نشانه به همراه سایر علائم نباشد.

آن زمان که بثورات بروز پیدا می کنند، ممکن است خیلی دیر شده باشد و می تواند سبب آسیب های عصبی به مغز، از دست دادن انگشتان دست ، انگشتان پا و یا حتی دست ها یا پاها شود که ناشی از پارگی عروق و آسیب بافت ها است. اگر شما در حال مشاهده نشانه های دیگری که گفته شد، هستید و ناگهان لکه ها بر روی پوستتان ظاهر شدند، وقت آن است که خود را به اورژانس برسانید.

 

دکتر بهروز امامی

فوق تخصص ریه IUC و مواقبتهای ویژه از انگلستان

برای اطلاع از آدرس و ساعات کاری به بخش تماس سایت مراچعه نمایید.


اشتراگ گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *