ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

نمونه برداری از تومور ریه (plural)

فهرست مطالب

اگر این علائم در آزمایش‌ها دیده شود پزشک به سرطان ریه مشکوک می‌شود:

  • تورم غدد لنفاوی بالای ترقوه
  • ضعف تنفسی
  • صداهای غیر طبیعی در ریه‌ها
  • افتادگی پلک
  • ضعف در یک دست
  • رگ‌های منبسط در بازوها، قفسه سینه، گردن و پا
  • ورم صورت

برخی از انواع سرطان به طور غیر عادی، خون با هورمون‌هایی مثل کلسیم تولید می‌کنند. اگر در یک فرد این عملکرد دیده شود اما علائم دیگری نداشته باشد دکتر باید سرطان ریه را در نظر بگیرد.

سرطان ریه که سرچشمه آن ریه هست، می‌تواند به قسمت‌های دیگر بدن مثل استخوان‌ها، کبد، غدد فوق کلیوی و یا مغز پخش شود. ممکن است این سرطان در نقاط دیگر بدن شناسایی شود، ولی همچنان سرطان ریه نام دارد.

سرطان ریه وقتی علائم نشان می‌دهد، توسط اشعه ایکس قابل مشاهده است. اما در برخی موارد در زمانی هم که علائم نشان نداده توسط لکه‌هایی روی قفسه سینه در اشعه ایکسی که برای موارد دیگر گرفته شده، دیده می‌شود. برای تشخیص سرطان ریه و آزمایش‌های دقیق‌تر سی تی اسکن پیشنهاد می‌شود.

نمونه برداری از تومور ریه:

اگرچه آزمایش مخاط یا مایع ریوی کاملاً سلول‌های سرطانی پیشرفته را نشان می‌دهد، تشخیص سرطان ریه معمولاً توسط برداشتن بافت ریه (بیوپسی ریه) انجام می‌شود. که در طی آن بیهوشی خفیفی به بیمار داده می‌شود و پزشک از طریق بینی یا راه‌های تنفسی یک نوار باریک را به سمت تومور هدایت می‌کند و یک نمونه کوچک از بافت برداشته می‌شود. این کار برونکوسکوپی نامیده می‌شود. این روش برای تومورهای نزدیک مرکز ریه مفید است.

اگر بیوپسی ریه سرطان را تشخیص داد، آزمایش‌های دیگری نوع سرطان و میزان پیشروی آن را تشخیص خواهد داد. غدد لنفاوی مجاور توسط مدیاستینوسکوپی آزمایش می‌شود. همچنین تصویربرداری‌هایی مثل سی تی اسکن، PET اسکن، اسکن استخوان یا ام آر آی و یا سی تی اسکن مغز می‌تواند سرطان در نقاط دیگر را مشخص کند.

از آن جایی که با استفاده از اشعه ایکس نمی‌توان بزاق، مخاط و قفسه سینه را در تشخیص تومورهای کوچک در اوایل شروع سرطان آزمایش کرد، لذا اشعه ایکس سالیانه برای تشخیص سرطان ریه توصیه نمی‌شود.

دکتر بهروز امامی

فوق تخصص ریه IUC از انگلستان

اشتراگ گذاری

1 دیدگاه دربارهٔ «نمونه برداری از تومور ریه (plural)»

  1. سلام من حدود چند سال تنگی نفس وخس خس سینه خفیف داشتم اما حدود پنج شش ماه هست که رفتم توی مرغداری واسه کار بیشتر شده طوری که صدمتر نمیتونم راه برم وسردرد هم دچار شدم جدیدا تاحالا دکتر نرفتم حقیقت بعلت نداشتن هزینه ۳۳ساله سیگار میکشم متاهل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *