ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

نگاهی به دسته بندی کلی سردردها

فهرست مطالب

سردرد، به وجود درد در ناحیه سر، صورت و گردن گفته میشود. سردرد یکی از شایع ترین سندرمهای درد در انسان است. سردرد یک علامت است و میتواند به دلیل بیماریهای مختلف ناحیه سر و گردن و حتی قسمتهای دیگر بدن ایجاد شود. در یک طبقه بندی اولیه کلی، سردردها به دو گروه سردردهای اولیه و سردردهای ثانویه تقسیم میشوند.

 

سردردهای اولیه

سردردهای اولیه دردهایی هستند که بدون وجود آسیب و یا اختلالی در ساختمانهای حساس به درد جمجمه و گردن، به وجود می آیند. بیشتر سردردهایی که افراد به صورت روزانه با آنها روبرو هستند از نوع اولیه هستند. این سردردها انواع مختلفی دارند که از جمله آنها میتوان به سردردهای تنشی، سردردهای میگرنی، سردردهای خوشه ای، سردردهای ناشی از خواب و سردردهای متعاقب فعالیت جنسی اشاره کرد.

شایع‌ترین نوع سردرد سردرد تنشی است که می‌تواند باعث درد در سر، گردن و پشت چشم‌های شما شود. این سردرد به صورت معمول دردی مشابه درد فشاری دارد اما ممکن است به هر شکلی بروز کند. این نوع از سردرد همانطور که از نام آن مشخص است به دلیل عواملی مانند استرس، فشارهای عصبی و فشارهای جسمی بروز می‌کنند. همچنین ممکن است برخی از انواع غذاها و یا محرک‌ها موجب ایجاد یک سردرد تنشی شوند. برخی از افراد با خیره شدن طولانی به صفحه مانیتور دچار سردرد می‌شوند و برخی ممکن است پس از رانندگی طولانی دچار این نوع از سردرد بشوند. تغییرات آب و هوا نیز ممکن است عاملی برای بروز سردرد تنشی باشند.

سردردهای میگرنی دومین گروه شایع از سردردهای اولیه هستند. سردردهای میگرنی شدید، تکرار شونده  و طولانی هستند و ممکن است به واسطه برخی محرک ها مانند بعضی از غذاها، بو و حتی آب و هوا بروز کرده و یا بدون دلیل بروز کنند. این سردردها می توانند همراه با علایمی مانند حساسیت به نور و صدا و حالت تهوع و استفراغ و گاهی همراه با مشاهده نورها و هاله های نورانی در جلوی چشم همراه باشند.

 

سردردهای ثانویه

سردردهای ثانویه، سردردهایی هستند که به دنبال بروز آسیب، جراحت یا وضعیت خاص پزشکی در ناحیه سر و گردن به وجود می آیند. این سردردها ممکن است به سادگی برخورد یک جسم سخت با سر باشند و یا ممکن است حاصل آسیب جدی یا رشد تومور در سر باشند. این سردردها ناگهانی بوده و تکرار شونده نیستند. برخی مواقع تا رفع عامل ایجاد کننده ادامه داشته و بایستی مورد درمان قرار گیرند. با توجه به حساسیت بخشی که دچار آسیب شده این سردردها بایستی به دقت مورد بررسی قرار گیرند.  آسیب های حاصل از این سردردها در صورت عدم درمان ممکن است جبران ناپذیر باشند و به همین علت با مشاهده سردردهای ثانویه بایستی به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

 

 

عواقب جامعه شناختی سردرد:

سردردهای تنشی و سردردهای میگرنی از رایج ترین انواع سردرد در جامعه هستند. سردردهای میگرنی 16 درصد و سردردهای تنشی 69 درصد از موارد سردردهای اولیه را به خود اختصاص داده اند. سردرد مشکلی است که نمای بیرونی خاصی نداشته و فرد مبتلا در ظاهر کاملا سالم است اما این فرد مشکلات زیادی روبرو است. همراهی و ارتباط این سردردها با فاکتورهای محیطی و جمعی تشناختی از جمله با استرس، افسردگی، الگوی خواب غیرطبیعی، خشکی فیزیکی و شرایط کار در بسیاری از مطالعات دیده شده است. در بسیاری از موارد سردردهای تنشی و میگرنی باعث اختلال قابل توجه در عملکردهای اجتماعی و فعالیتهای روزمره فرد و باعث وارد کردن بار اقتصادی به فرد و جامعه میشود.

اشتراگ گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *