ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

12 محرک بروز سردرد را بشناسید و از آن جلوگیری کنید !

فهرست مطالب

 محرک های بروز سردرد

سردرد مشکلی است که بیشتر افراد دچار آن می شوند. این مشکل به دلایل مختلفی بروز می کند. در این مقاله 12 عامل تحریک کننده  آن را برای شما بیان می کنیم ، با ما همراه باشید :

نحوه نشستن نامناسب
نحوه نشستن نامناسب

1 . بد نشستن

لازم نیست حتما فعالیت کنید تا فشار بر عضلات سر و گردن وارد شود. حالت نامناسب بدن هنگام نشستن پشت میز کار نیز همین فشار را بر این عضلات وارد می کند.
با ایجاد تغییراتی در محیط و میز کار خود می توانید حالت بدنتان را بهبود ببخشید. از صندلی با پشتی مناسب در قسمت پایین کمر استفاده کنید. مانیتور کامپیوترتان نباید خیلی پایین یا خیلی بالا باشد. شانه هایتان را خم نکنید و هرگز تلفن را بین گوش و شانه تان نگه ندارید.

استرس و اضطراب
استرس و اضطراب

2 . رئیس محل کارتان

تعجب نکنید، رئیس شما می تواند سردرد شما را تحریک کند. در واقع هر چیزی که استرس تان را افزایش دهد احتمال سردرد تنشی و یا میگرن را در شما افزایش م یدهد.
هنوز دقیقا مشخص نیست چطور استرس موجب سردرد می شود. عصب های مغز که مسئول انتقال درد هستند، وقتی تحت استرس قرار می گیرید، حساس تر می شوند. تغییراتی در خود مغز نیز می تواند در ایجاد سردرد میگرنی نقش داشته باشد.

بوهای شدید
بوهای شدید

3. دمای هوا

با تغییر دمای هوا احتمال سردرد میگرنی زیاد می شود. چه هوا سرد شود چه گرم، این تغییر موجب تحریک سردرد در برخی افراد می گردد.
روزهای سوزان و آفتابی و رطوبت زیاد نیز محرک های متداول دیگر سردرد هستند. باران، باد یا تغییرات فشار بارومتریک نیز می توانند به سردرد منجر شوند.
اگر چه نمی توانید آب و هوا را تغییر دهید، اما می توانید با زدن عینک آفتابی در روزهای آفتابی و دوری از نور مستقیم خورشید به خصوص در وسط روز، احتمال سردرد را کاهش دهید.

بوهای شدید
بوهای شدید

4. بوی تند

بوهای شدید حتی اگر خوب باشند، در بسیاری افراد سردرد ایجاد می کنند. هنوز مشخص نیست چرا چنین اتفاقی می افتد، اما بوها می توانند دستگاه عصبی را تحریک کنند. متداول ترین بوهای محرک شامل بوی رنگ، عطر و برخی گل ها هستند.


سردرد های خطرناک را بشناسید !


فعالیت های ورزشی سنگین
فعالیت های ورزشی سنگین

5 . ورزش

ورزش شدید مانند دویدن و فعالیت جنسی گاهی اوقات ممکن است به سردرد منجر شود. این نوع سردردها در افرادی که میگرن دارند شایع تر است. در صورتی که پس از فعالیت بدنی دچار سردرد می شوید به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید علت جدی تری نداشته باشد.

بستن موها با کش و گیره نامناسب
بستن موها با کش و گیره نامناسب

6 . گیره و کش مو

شیوه بستن مو می تواند سر درد ایجاد کند. اگر موهایتان را با کش سفت ببندید، پوست سرتان تحت فشار قرار می گیرد و سردرد ایجاد می کند. هدبند، بافتن مو و کلاه تنگ نیز می توانند همین تاثیر را داشته باشند. اگر سردردتان به این علت ایجاد شده باشد، معمولا با باز کردن مو سردرد آرام می شود.

پنیرهای کهنه
پنیرهای کهنه

7 . پنیر

در برخی افراد خوردن پنیرهای کهنه مانند چدار، پارمسان و پنیر سوئیسی می تواند سردرد میگرنی را تحریک کند. علت آن ممکن است ماده ای به نام تیرامین باشد. هر قدر پنیر کهنه تر باشد، تیرامین آن بیشتر است.

مصرف الکل
مصرف الکل

8 . الکل

تیرامین، فلاوونوئید و ترکیبات دیگر موجود در نوشیدنی های الکلی در ایجاد سردرد نقش دارند. دقیقا مشخص نیست چرا نوشیدنی های الکلی موجب سردرد می شوند، اما تغییر در میزان سروتونین در مغز می تواند علت آن باشد.

مصرف سوسیس و کالباس
مصرف سوسیس و کالباس

9 . گوشت های فراوری شده

گوشتهای فراوری شده مانند سوسیس و کالباس دو عامل محرک دارند. اغلب این مواد حاوی تیرامین و افزودنی های غذایی مانند نیتریت ها هستند که در برخی افراد سر درد ایجاد می کنند.

حذف وعده های غذایی
حذف وعده های غذایی

10 . حذف وعده غذایی

سر درد ناشی از گرسنگی همیشه خیلی واضح نیست. اگر یک وعده غذایی را نخورید، پیش از این که بفهمید گرسنه هستید، سردردتان شروع می شود.
مشکل این است که احتمالا افت قند خون اتفاق می افتد، اما سعی نکنید با خوردن شیرینی یا شکلات سردرد ناشی از گرسنگی را رفع کنید، چون شیرینی جات موجب افزایش ناگهانی قند خون و سپس افت مجدد آن (حتی بیشتر از دفعه قبل) به دلیل ترشح هورمون انسولین می شوند.

سیگار کشیدن
سیگار کشیدن

11.  سیگار

سیگار نه تنها در خود فرد سیگاری، بلکه در اطرافیان او که دود آن را استنشاق می کنند می تواند موجب سردرد شود. دود سیگار حاوی نیکوتین است که رگ های خونی در مغز را منقبض می کند.
سیگار را ترک کنید و از دود سیگار افراد سیگاری دوری کنید، به خصوص در سردردهای خوشه ای این اقدام مفید است. این سر دردها بسیار دردناک و یک طرفه هستند و علائمی در چشم و بینی ایجاد می نمایند.


بیشتر بدانید : سر درد خوشه ای


مصرف زیاد کافئین
مصرف زیاد کافئین

12. کافئین

کافئین هم خوب است هم بد. اگر به اندازه متعادل مصرف شود، به درمان برخی سردردها کمک می کند و در بسیاری از داروهای سردرد نیز وجود دارد. اما مصرف زیاد آن گاهی موجب سر درد می شود.
اگر عادت به مصرف کافئین دارید، قطع ناگهانی آن ممکن است شرایط را برایتان بدتر کند، زیرا ترک کافئین نیز محرک سردرد است. پس به تدریج میزان مصرف آن را کاهش دهید.


سئو سایت توسط شرکت مهندسی کلینیک 24

اشتراگ گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *