ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

ویروس کرونا و نشانه های بالینی آن

فهرست مطالب

نشانه های بالینی ویروس کرونا 

دوره کمون (نهفته) ویروس کرونا تا چهارده روز بعد از تماس با بیمار به طول بیانجامد گرچه اکثر موارد دوره کمون چهار تا پنج روز قبل از شروع نشانه های بیماری است. مثلا در بیش از هزار بیمار در چین دوره ی کمون به طور متوسط بین دو تا هفت روز بود.

در مطالعه ی بیشتری نشان داده شد که دو و نیم درصد از افراد دوره کمون بیماری شان دو ممیز دو دهم روز در نود و هفت درصد بیماران تا یازده و نیم روز بود. این مطالعه دوره کمون به طور متوسط پنج ممیز یک دهم روز محاسبه شد.

شدت بیماری

اکثر مبتلایان مبتلا به نوع شدید ویورس کرونا نمی شوند. در یک مطالعه که چهل و چهار هزار نفر مبتلا در چین بوده اند هشتاد و یک درصد بیماری خفیف داشته اند. چهارده درصد مبتلا به نوع شدید شدند (مثل تنگی نفس – افت اکسیژن خون و درگیری ریه در عکس برداری ها بیش از پنجاه درصد در مقطع زمانی بیست و چهار تا چهل و هشت ساعت ) و پنج درصد بیماری بحرانی داشتند که با نارسایی تنفسی و اختلال در ارگان های مختلف بدن تعریف می شود. در کل میزان مرگ و میر دو ممیز سه دهم درصد بود و هیچ مرگی در بیماران غیر حاد دیده نشد.

دبلیو اچ او میزان مرگ و میر را در ووهان چین پنج ممیز هشت دهم می داند و در سایر نقاط چین هفت دهم درصد.

عوامل مرگ و میر در بیماری کرونا

گرچه هر سنی ممکن است مبتلا به این بیماری شود ولی بیماران با سن میانسالی و پیر بیشتر از همه درگیر می شوند. در مطالعات گسترده متوسط سن درگیری بین چهل و نه تا پنجاه و شش سال گزارش شده است و افزایش سن با افزایش مرگ و میز تناسب دارد.

مثلا میزان مرگ و میز در بین سنین هفتاد تا هفتاد و نه سال هشت درصد و بالاتر از هشتاد سال پانزده درصد گزارش می شود. در کودکان عفونت علایم ایجاد نمی کند و تنها در دو درصد از عفونت ها در سنین زیر بیست سال دیده می شود.

عفونت های بدون علایم

مثلا در یک کشتی که این ویروس در آن نفوذ کرده بود از بین بیش از ششصد مبتلا نیمی از آنها بدون علامت بودند. حتی در بیماران بدون علامت در یک مطالعه نشان داد نیمی از آنها علایم و سایه های در سی تی اسکن داشتند.

نشانه های بالینی

به نظر می رسد که عفونت ریوی مهم ترین و جدی ترین نشانه این بیماری باشد که بیمار با علایم تب – سرفه و تنگی نفس و ساه های دو طرفه در عکس ریه مشخص می شوند. متاسفانه هیچ نشانه احتصاصی مربوط به این ویروس که در سایر ویروس ها وجود نداشته باشد، وجود ندارد. تنگی نفس معمولا بعد از پنج روز از بیماری شروع می شود و سندرم شدید تنفسی هم در بیست درصد محتمل است و دوازده ممیز سه دهم درصد به ماشین ونتیلاتور نیاز خواهند داشت.

حدود بیست درصد از بیماران عفونی یا تب ندارند یا تب آنها زیر سی و هشت درجه است. در یک مطالعه دیگر در چین چهل و چهار درصد در حین ورود به بیمارستان تب داشتند و نزدیک به نود درصد آنها در نهایت در بیمارستان تب پیدا کردند.

سایر علایم شامل سردرد- گلودرد و آبریزش بینی است و حتی علایمی مثل تهوع و اسهال هم گزارش شده است. بر اساس گزارش های دبلیو اچ او زمان بهبودی دو هفته است در موارد ملایم و در موارد شدید سه تا شش هفته است.


بیشتر بخوانید : چه اقداماتی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس باید انجام داد ؟

اشتراگ گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *