ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

آشنایی با انواع بیماری پنومونی ریه

فهرست مطالب

انواع ذات‌ الریه یا پنومونی‌های خطرناک

دلیل بیماری پنومونی می‌تواند شدت بیماری را مشخص کند این بیماری به انواع مختلف تقسیم می شود که عبارتند از :

پنومونی ویروسی

پنومونی ویروسی معمولاً نوع خفیف‌تر این بیماری است و نشانه‌هایش تدریجی ظاهر می‌شوند اما باید به خاطر داشت که در صورتی که همزمان با این پنومونی یا بعد از آن، دچار عفونت باکتریایی شوید، ممکن است بسیار شدت پیدا کند.

ذات‌ الریه باکتریایی

پنومونی باکتریایی شدت بیش‌تری دارد. نشانه‌های آن ممکن است تدریجی ظاهر شوند یا به ناگهان در فرد بروز پیدا کنند و منجر به بستری شدن او در بیمارستان شوند. وقتی پنومونی بخش‌های مختلف ریه را درگیر کند لازم است فرد در بیمارستان بستری شود و آنتی‌بیوتیک دریافت کند. در اثر ازدیاد باکتری‌ها در خون امکان دارد بیماری باکترمیا یا عفونت خونی باکتریایی ایجاد شود.

 

شاید اسم پنومونی راه‌رونده را شنیده باشید. این بیماری، نوع خفیف پنومونی باکتریایی است و آن‌قدر خفیف است که ممکن است حتی ندانید این بیماری را دارید.

پنومونی قارچی

این نوع پنومونی در افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند شایع است و اغلب شدت زیادی دارد.

بر حسب مکانی که دچار پنومونی می‌شوید – مانند جامعه، بیمارستان یا مراکز درمانی – هم می‌توان این بیماری را به دسته‌هایی تقسیم کرد. ذات‌ الریه یا پنومونی که در بیمارستان یا مراکز درمانی به آن دچار می‌شوید معمولاً خطرناک‌تر است چون در آن شرایط، شما از قبل هم بیمار و ناخوش هستید.

به علاوه، ممکن است عفونت باکتریایی که در بیمارستان یا مراکز درمانی به آن دچار می‌شوید به علت مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها، شدیدتر هم باشد.


مطالب پیشنهادی : 

پنومونی ریه ناشی از برگشت غذا در نای

بیماری پنومونی چگونه تشخیص داده می شود؟

اشتراگ گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *