ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

استفاده از ماسک برای ویروس کرونا چقدر ضرورت دارد ؟

فهرست مطالب

آیا باید ماسک پوشید؟

اگر شما دچار یک عفونت تنفسی کرونا هستید، برای کمک به پیشگیری از بیمار شدن دیگران و کاهش خطر انتشار عفونت از ماسک استفاده کنید. پوشیدن ماسک جراحی ممکن است در شلوغی تا حدی از شما دربرابر عفونت محافظت کند اما به‌طورکلی ماسک‌های جراحی، به آن اندازه محکم نیستند که تمام هوایی را که تنفس می‌کنید، فیلتر کنند. البته افرادی که علائم ویروس را نشان می‌دهند و کسانی که از افراد مبتلا به ویروس مراقبت می‌کنند ازجمله کارکنان مراقبت‌های بهداشتی باید از ماسک استفاده کنند.

در حال حاضر واکسنی برای عفونت ویروس کرونا جدید وجود ندارد. بهترین راه برای پیشگیری از عفونت، پرهیز از قرارگیری در معرض این ویروس است. مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری (CDC) رعایت موارد زیر را برای پیشگیری از ابتلا و انتقال عفونت‌های تنفسی ویروسی توصیه می‌کند:

  • شستن مکرر و کامل دست‌ها با استفاده از آب و صابون یا درصورت عدم دسترسی به این موارد، استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های دست که حاوی حداقل ۶۰ درصد الکل هستند.
  • اجتناب از تماس دست نشسته با چشم، بینی و دهان
  • پرهیز از تماس نزدیک با افراد مبتلا به عفونت
  • ماندن در منزل هنگام بیماری
  • پوشاندن عطسه و سرفه با دستمال و سپس انداختن آن در سطل زباله
  • تمیز کردن سطوح و اشیائی که به‌طور مکرر لمس می‌شوند با استفاده از مواد پاک‌کننده

 

اگر دچار ویروس کرونا شده و بهبود حاصل کردید، آیا دوباره دچار آن می‌شوید؟

براساس دانش موجود درمورد پاسخ سیستم ایمنی بدن به عفونت، افرادی که بهبود می‌یابند، حداقل باید در کوتاه‌مدت (شاید هم در بلندمدت و حتی در کل زندگی) دربرابر ابتلای مجدد به همان ویروس محافظت شوند.

اگرچه برخی مقامات کمیسیون بهداشت چین گفته‌اند که ممکن است افرادی که دچار بیماری ناشی‌از ویروس کرونا شده‌اند برای بار دوم هم بیمار شوند. دانشمندان نمی‌دانند آنتی‌بادی‌های تولیدشده برای مبارزه با عفونت ویروس کرونا جدید تا چه‌مدت در بدن بیمار خواهند ماند. مقامات از افراد بهبود یافته خواستند که نسبت‌به بهداشت و سلامتی خود هوشیار باشند.

آیا با رسیدن فصل تابستان ویروس کرونا از بین می‌رود؟

هنوز مشخص نیست. بیشتر ویروس‌های تنفسی مانند ویروس‌های آنفلوآنزا فصلی هستند. نانسی مسونیر، مدیر مرکز ملی واکسیناسیون و بیماری‌های تنفسی آمریکا در کنفرانسی در ۱۲ فوریه گفت در وضعیتی که هنوز از آغاز شیوع بیماری دو ماه نیز نگذشته است، تکیه بر چنین فرضی درست نیست.

اگر ویروس جدید مانند ویروس‌های آنفلوانزا رفتار کند، ممکن است با رسیدن بهار و تابستان عفونت‌های کمتری از آن را ببینیم اما این یک بیماری جدید است.


منشا ویروس کرونا جدید از کجاست ؟

اشتراگ گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *