ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

چگونگی انجام بیوپسی ندول تیروئید با روش FNA

فهرست مطالب

بهترین روش تشخیصی گره های تیروئید 

اقدامات تشخیصی برای ندول های تیروئید عبارتند از : سونوگرافی یا اسکن ایزوتوپ ، اما مهمترین آزمایش تشخیصی، برداشتن مقداری از سلولهای ندول توسط سوزن FNA می باشد. تشخیص ندول های تیروئید با سوزن  FNA، سریع و آسان است و در صورت نیاز می توان دو یا سه بار دیگر آن را تکرار کرد تا به جواب قطعی رسید.

امروزه با استفاده از روش FNA و برداشتن مقداری از سلولهای تیروئید با سوزن می توان به نوع ندول پی برد و در صورت سرطانی بودن آن، اقدام به عمل جراحی نمود.

روش انجام بیوپسی با سوزن FNA

در این روش فرد روی تخت سونوگرافی خوابیده، روی محل تیروئید در گردن ضدعفونی می شود سپس  همان طورکه رادیولوژیست در مانیتور سونوگرافی کیست را می بیند با استفاده از سرنگ 10 سی سی از منطقه مایعی را می کشد که این مایع معمولاَ حاوی محتوی کیست و تعدادی سلول از جداره کیست می باشد و برای بررسی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود.

این کار کمی دردناک می باشد اما قابل تحمل بوده و پس از پایان کار هرچه فرد زمان بیشتری کیسه یخ روی منطقه بگذارد تورم و دردش سریعتر بهبود می یابد. بهتر است پس از نمونه برداری  هنگام صرف غذا به جای غذای جامد و سفت غذای نرم مثل سوپ میل شود

آمادگی لازم برای بیوپسی تیروئید به روش  FNA

در بیوپسی و یا هر آزمایش دیگری بهتر است پزشکتان را در جریان داروهایی که در حال مصرف آن هستید قراردهید، داروهایی مانند وارفارین، دیپیریدامول، پراسوگرل و …  که از جمله رقیق کنندگان خون هستند ممکن است لازم باشد تا قطع و یا با دوز کمتری استفاده شوند، پزشکتان دکتر رادیولوژی را در جریان مصرف این داروها قرار دهید ولیکن هرگز و بدون مشورت با پزشک دارو را قطع و یا کم نکنید ( این نکته بسیار مهم است ) .


ببوپسی سوزنی از تیرویید (FNA)

اشتراگ گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *