ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

چگونگی جلوگیری از رخ دادن آمبولی ریه در سفر

فهرست مطالب

چگونه از لخته در ورید های پا و آمبولی ریه در طول سفر پیشگیری کنیم؟

سفرهای طولانی به خصوص سفرهای هوایی با بیش از 6 ساعت طول پرواز به ویژه در قسمت Economy uass که فضای کمتری در اختیار مسافران است می تواند خطر آمبولی ریه در اثر تشکیل لخته در وریدهای اندام تحتانی پاها و لذا خطر حرکت این لخته ها به طرف ریه را افزایش دهد.

بی حرکتی در طول سفر، کاهش سرعت گردش خون، کم آبی بدن در حین سفر( دهیدراتاسیون) از عوامل مساعد کننده شرایط برای وقوع این خطر هستند.

اما خطر در افرادی همچون زنان باردار، زنانی که قرص های ضد بارداری مصرف می کنند، بیماران مبتلا به بیماری قلبی به خصوص نارسایی های قلبی، افراد مسن، افراد سیگاری، افرادی که سابقه جراحی هایی در لگن یا اندام تختانی(پاها) داشته و یا خطر شکستگی و گچ گرفتگی پاها شده اند بیشتر است.

خطر کم آبی( دهیدراتاسیون) به خصوص در بیمارانی که از داروهای مدر( دیورتیک) مثل فوروسماید، تریامترن اچ و یا هیدروکلروتیازید استفاده می کنند بیشتر است و لذا این افراد در معرض خطر بیشتری قرار دارند.


بیشتر مطالعه کنید : چه زمانی آمبولی ریوی رخ می دهد ؟


با توجه به مسایل ذکر شده به منظور پیشگیری از وقوع و یا کاهش خطر ابتلا به بیماری تشکیل لخته در پاها و یا آمبولی به مواردی در طول سفر توصیه می شود که یکی از این موارد این است که حتی الامکان در طول سفر از جوراب های ضد واریس که از قبل با توصیه پزشک تهیه نموده اید استفاده کنید و همچنین در طول سفر مایعات و به خصوص آب بیشتری بنوشید تا از کم آبی بدنتان جلوگیری نمایید.

در طول سفر حتی الامکان پاهای خود را حرکت دهید و از انداختن پاها روی هم در سطح زانو یا مچ خوداری نمایید و پاها را در سطح انگشتان،‌ مچ و از مفصل زانو مرتبا( حداقل هر یک ساعت یکبار) حرکت دهید مثل خم و راست کردن انگشتان پاها، حرکت چرخشی پا از ناحیه مچ به داخل و خارج، حرکت به بالا و پایین از ناحیه مفصل مچ، حرکت به بالا و پایین ساق پا از ناحیه مفصل زانو که می توان انجام داد.

در مواردی که امکان دارد بایستید و پاشنه پا را از زمین جدا نمایید و یا در کابین هواپیما راه بروید و در سفر با اتومبیل هر یک تا دو ساعت یک بار توقف نموده و به مدت 5 تا 10 دقیقه راه بروید و در صورت امکان هر چند مدت یکبار پا را از سطح بدن کمی بالا تر قرار دهید مثلا دراز کشیده و یک متکای کوچک زیر پاها بگذارید.

اشتراگ گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *