ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

علائم بیماری برونشکتازی -آسیب راه هوایی ریه – را بشناسید !

فهرست مطالب

علائم، نشانه های برونشکتازی

برونشکتازی به علت آسیب به راه های هوایی اتفاق می افتد. پدیدار شدن علائم می تواند چندین ماه یا چندین سال زمان ببرد. رایج ترین علائم شامل این مواردند:

سرفه مداوم روزانه تولید خلط احساس درد و اذیت شدن در قفسه سینه خس خس سینه و قطع شدن تنفس ضخیم شدن پوست زیر ناخن های دست و ناخن های پا، یا ناخن هایی که به سمت پایین خمیده اند خستگی مفرط

هنگامی که پزشک با استتوسکوپ یا گوشی پزشکی به صدای ریه ها گوش می دهد صداهای پی در پی و متفاوتی از ریه ها به گوش می رسد. ممکن است که فرد دچار عفونت های مکرر قفسه سینه شود. هر نوع عفونتی می تواند سبب بدتر شدن علائم طولانی مدت شود.

علائم و نشانه هایی که ممکن است بعدا خود را نشان دهند شامل این مواردند:

نفس نفس زدن به مشکل بر خوردن برای پیاده روی بیش از ۱۰۰ متر بدون توقف درد مکرر و شدید در قفسه سینه عفونت رنگ پریدگی پوست و تغییر رنگ قسمت هایی از پوست رو به آبی از دست دادن وزن رشد ضعیف در کودکان خستگی مفرط وجود خون در خلط سرفه همراه با خون بوی بد تنفس

ممکن است که آزمایش ها این موارد را نشان دهند:

  • وجود قارچ در خلط
  • آسیب همه جانبه به ریه ها

افرادی که برونشکتازی شدید دارند ممکن است که دچار اختلالات خیلی جدی تری همچون کلاپس ریه و نارسایی های تنفسی شوند. به علاوه، سطح پایین اکسیژن می تواند سبب نارسایی قلبی شود.

تشخیص برونشکتازی

اگر روزانه سرفه می کنید و این سرفه تولید خلط به میزان فراوان می کند، پزشک به وجود برونشکتازی شک می کند. برای تشخیص این که فرد برونشکتازی دارد یا نه، پزشک آزمایش هایی را پیشنهاد می دهد. این آزمایش ها برای تشخیص این موارد به کار می روند:

تشخیص هر گونه عاملی که نیاز به درمان دارد. تشخیص دلیل علائمی که دارید. تشخیص این که راه های هوایی تا چه حد آسیب دیده اند.


چه بیماری ها و عواملی سبب بروز بیماری برونشکتازی می شود ؟

اشتراگ گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *