ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

با بیماری کیلو توراکس آشنا شوید !

فهرست مطالب

کیلو توراکس

بیماری کیلو توراکس بعلت تجمع مایع کیل در فضای پلورال ایجاد می شود.  علت تجمع این مایع در فضای پلورال نشت  آن از توراسیک داکت می­باشد.  توراسیک داکت مایع کیل را که از روده ها  جذب می ­شوند  با عبور از سوراخ آٹورتیک به مدیاستن خلفی و با تمایل به راست به ورید سابکلوین چپ تخلیه می­ کند.

با توجه به عبور این مجرا از قفسه صدری هم تروما و هم ضایعات غیرتروماتیک ( بطور مساوی) مثل همین مورد بالا می تواند موجب آسیب آن شده و موجبات نشت کایل به فضای پلورال شوند. شایع ترین علت ضایعات تروماتیک جراحی روی قفسه صدری است و شایعترین علت غیر تروماتیک سرطان می ­باشد. شواهد و علاٹم این بیماری می­تواند پس از ضایعات تروماتیک با تاخیر خود را ظاهر کند.

کدورت و شیری  بودن مایع خارج شده از فضای پلورال درنیمی از موارد دیده می­شود. اولا این ظاهر می­تواند در پلورال افیوژن کلسترولی ناشی از التهاب و عفونت مزمن و هم در آمپیم دیده شود.همچنین در 50 درصد موارد که غالبا دچار سو تغذیه و سوجذب هستند این مایع ممکن است شفاف باشد . میزان تریگلسیرید این مایع اگر بیشتر از 120 میلی گرم در دسی لیتر باشد تشخیص کایلو توراکس بسیار محتمل است و چنانکه این عدد کمتراز 50 باشد تشنیص آن بسیار غیر محتمل است.

در صورت عدد بین 50 تا 110 باید لیپو پروتئین ها را اندازه گرفت. در صورت وجود کیلو میکرون ها تشخیص کایلو توراکس مطرح می­ شود. میزان کلسترول مایع پلورال در این حالت کمتر از 200 می ­باشد.

درمان کایلو توراکس غیرتروماتیک اولاً باید روی درمان ضایعه اولیه فوکوس شود. باید جهت رفع تنگی نفس با قرار دادن یک تیوب مایع تجمع یافته تخلیه گردد. حداکٹر 14 روز تیوب درمحل نگه داری می شود و سپس تیوب جهت کاهش شانس عفونت که دراین نوع بیماران زیاد هست باید برداشته شود.

در عین حال بیمارباید روی رژیم کم چرب قرارداده شود تا میزان کایل تولید شده به مینیمم برسد. باید چربی­های با زنجیره بلند از غذا حذف شود و در عوض رژیم باچربی های با زنجیره متوسط که مستقیما از روده به کبد جذب می­ شوند جایگزین شود.


فوق تخصص ریه تهران دکتر بهروز امامی 

اشتراگ گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *