ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

آمادگی های لازم برای انجام FNA تیروئید

فهرست مطالب

چگونه باید برای عمل FNA تیروئید آماده شد؟

عمل FNA تیروئید برای اغلب افراد به صورت یک عمل یک “روزه” انجام می‌شود. این عمل حدود نیم ساعت زمان می‌برد و بعد از آن هم بیمار باید به مدت کوتاهی تحت نظر باشد تا زمان کوتاه ریکاوری را به طور کامل طی کند و بتواند از بیمارستان یا مرکز رادیولوژی ترخیص شود. بعد از ترخیص از بیمارستان، شما می‌توانید فعالیت‌های عادی، و البته غیر تنش‌زا، را از سر بگیرید.

شما می‌توانید قبل و بعد از انجام این عمل به صورت عادی بخورید و بنوشید. برای انجام این عمل، شما نیازی به بیهوشی عمومی که در آن به طور کامل بیهوش شوید، نخواهید داشت، اما ممکن است از یک بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن ناحیه‌ای که سوزن FNA در آن فرو برده می‌شود، استفاده گردد.

در همان زمانی که نوبت عمل FNA تیروئید برای شما تعیین می‌شود، لازم است که اگر داروهای رقیق کننده خون از قبیل وارفارین، کلوپیدوگرل، دابیگاتران، پراسوگرل، دی پیریدامول یا آساسانتین مصرف می‌کنید، حتماً به کلینیک اطلاع بدهید.

مصرف داروهای رقیق کننده خون باید از چند روز قبل از انجام این عمل متوقف شود و یا دوز معمولی مورد مصرف شما کاهش داده شود. نکته بسیار مهم در مورد این عمل آن است که هرگز مصرف این داروها را بدون مشورت پزشک خود و کلینیکی که برای تست FNA به آن مراجعه کرده‌اید، قطع نکنید و یا دوز مصرفی خود را تغییر ندهید.  

آیا عمل FNA تیروئید، عوارض جانبی دارد؟

ممکن است به خاطر فرو بردن سوزن در گردن شما، کمی درد، ورم و حتی خون ‌مردگی جزئی در این ناحیه به وجود بیاید که کاملاً عادی است. داروهای مسکن معمولی مانند پانادول یا پانادئین را می‌توان برای تسکین درد مصرف کرد. البته درد و ورم این ناحیه ظرف ۴۸ ساعت بعد از عمل برطرف می‌شود.

بعد از انجام عمل FNA، خودداری از انجام فعالیت‌های سنگین به خصوص فعالیت‌هایی که مستلزم خم شدن یا فشار وارد کردن بر روی سر (مانند بلند کردن اجسام سنگین) می‌باشد، اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا انجام این فعالیت‌ها می‌تواند منجر به افزایش احتمال خونریزی داخلی و ورود خون به غده تیروئید شود.

مشاهده عوارضی از قبیل تغییر تن صدا، درد شدید، ورم کل گردن، سخت شدن تنفس و مشکل در بلعیدن غذا بعد از عمل FNA تیروئید، غیر طبیعی است و در صورتی که هر کدام از این عوارض برای شما به وجود بیاید، حتماً باید با بیمارستان و یا مرکز رادیولوژی که عمل خود را در آنجا انجام داده‌اید، تماس بگیرید و به آنها اطلاع بدهید.

اگر بعد از انجام عمل FNA مشکل تنفسی پیدا کردید و نمی‌توانید به راحتی نفس بکشید، باید فوراً به بخش اورژانس در نزدیک‌ترین بیمارستان مراجعه کنید.


ببوپسی سوزنی از تیرویید (FNA)

اشتراگ گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *