ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

سینوزیت باعث بروز سردرد ( سردردهای سینوسی )

فهرست مطالب

سردرد ناشی از سینوزیت( سردردهای سینوسی )

سردردهای سینوسی ممکن است به دلیل گرفتگی و التهاب سینوس‌ها ایجاد شود که به آن سینوزیت می‌گویند. سینوزیت به دوصورت حاد و مزمن می باشند. که به نوبه‌ی خود در اثر عفونت‌های تنفسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا و یا آلرژی‌هایی مانند تب یونجه ایجاد می‌شود.

سینوس‌های سالم به موکوز اجازه‌ی تخلیه شدن و به هوا اجازه‌ی جریان یافتن در کل حفره را می‌دهند. زمانی که سینوس ملتهب می‌شود، مجرای تخلیه‌ی آن بسته شده و موکوز نمی‌تواند از آن خارج شود.

زمانی که سینوس‌ها بسته می‌شوند، محل خوبی را برای رشد باکتری، ویروس و قارچ‌ها فراهم می‌کنند. باوجوداینکه سرماخوردگی معمولاً مقصر اصلی این عارضه است، سینوزیت ممکن است در اثر هر عاملی که باعث جلوگیری از تخلیه‌ی آن شود ایجاد گردد.

چه عواملی باعث افزایش بروز سردردهای سینوسی می شوند ؟ 

عواملی که باعث ایجاد سردردهای سینوسی می شوند و یا آن را تشدید می کنند عبارتند از : 

  • سابقه‌ی آلرژی، مخصوصاً تب یونجه و آسم
  • پلیپ‌های بینی و تورم در مجاری بینی، خارهای استخوانی بینی، تومور در بینی یا صورت، انحراف تیغه‌ی بینی یا کام شکاف دار
  • رفتن به ارتفاعات زیاد
  • شنا غواصی مکرر

بیشتر بخوانید : دلایل سردرد خود را بشناسید !


راههای پیشگیری و درمان سردرد تنشی را بدانید :

نشانه های سردردهای سینوسی

سردرد سینوزیتی نوعی سردرد است که به‌صورت یک درد ضربان دار و ممتد در صورت (در اطراف چشم‌ها، گونه‌ها و پیشانی) احساس می‌شود. این درد معمولاً در یک طرف صورت مشاهده می‌شود.

این درد معمولاً به هنگام صبح شدیدترین حالت خود را داشته و تا بعدازظهر از شدت آن کاسته می‌شود. این سردرد معمولاً زمانی که فرد سر خود را حرکت داده، آن را به طرف پایین خم کرده و یا تحت تغییرات شدید دمایی قرار می‌گیرد (مثل رفتن از یک اتاق گرم به هوای سرد بیرون از خانه) تشدید می‌شود. این درد می‌تواند به دندان‌ها، فک فوقانی و دیگر نقاط صورت نیز منتشر شود.

صورت بیمار ممکن است نسبت به لمس حساس بوده و متورم شده باشد. همچنین ممکن است علائم دیگر سینوزیت مثل خارج شدن موکوز زرد و سبز از بینی و تب نیز در فرد دیده شوند.

علائم سردرد سینوسی ممکن است بسیار شبیه به میگرن و سردردهای تنشی باشند بنابراین تشخیص نوع سردرد بیمار کار دشواری خواهد بود. البته سردردهای سینوسی معمولاً همراه با دیگر علائم سینوزیت مثل تب و خارج شدن موکوز از بینی ظاهر می‌شوند.

عموماً اگر فردی به درد صورت و سردرد مبتلا باشد ولی دیگر علائم سینوزیت در وی دیده نشوند، احتمال ابتلا به میگرن و سردردهای تنشی بیشتر خواهد بود.


بیشتر بخوانید : سینوزیت


اشتراگ گذاری

1 دیدگاه دربارهٔ «سینوزیت باعث بروز سردرد ( سردردهای سینوسی )»

  1. سلام من الان حدوددوهفته اس که دچاردرددربالای پیشانی بالای چشم ودردبه بینی وفک وگوشم سرایت کرده منتهافقط یطرفه است ووقتی بادسردبه پیشانیم میخوره چشمام وپیشانیم دردمیگیره دندونامم دردگرفته به دندانپزشک هم رفتم گفتن دندونات سالمه احتمال داره سینوزیت باشه ؟چون شنیدم سینوزیت دوطرفه اس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *