ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

نمونه‌برداری تیروئید با تکنیک FNA

فهرست مطالب

دلایل انجام نمونه‌برداری تیروئید به روش FNA 

شایع‌ترین دلیل برای آنکه یک فرد نمونه‌برداری تیروئید به روش FNA را انجام دهد، آن است که علت به وجود آمدن توده یا برآمدگی (که ندول هم نامیده می‌شود) بر روی غده تیروئید او مشخص شود.

مشاهده ندول و گره تیروئید توسط شما یا پزشک شما ممکن است به خاطر عوامل زیر باشد:

  • شما یک برآمدگی در قسمت جلوی گردن خود در ناحیه غده تیروئید احساس می‌کنید.
  • شما به ورم عمومی در ناحیه تیروئید دچار شده‌اید و پزشک، شما را برای انجام آزمایش عکسبرداری اولتراسوند معرفی کرده است و در این آزمایش یک یا چند ندول در غده تیروئید شما مشخص نشان داده شده است.
  • شما به منظور عکسبرداری برای یک دلیل دیگر مراجعه کرده‌اید و در نتایج عکسبرداری شما، وجود مشکلی در غده تیروئید هم مشخص شده است.

رایج‌ترین آزمایش‌هایی که وجود ندول‌ها بر روی غده تیروئید را نشان می‌دهد، عبارتند از:

  1. اولتراسوند از ناحیه گردن
  2. سیتی اسکن از ناحیه گردن و یا سیتی اسکن PET از تمام بدن
  3. تصویربرداری با داروهای هسته‌ای (رادیواکتیو) از تیروئید

احتمالات انجام نمونه برداری تیروئید با تکنیک FNA

در هنگام برداشتن سلولها با سوزن، چندین احتمال زیر ممکن است رخ دهد :

  • ممکن است داخل ندول مایع باشد که توسط سوزن این مایع کشیده می شود و ندول ناپدید می گردد. این وضعیت نشان می دهد که ندول باید یک کیست باشد که نیاز به درمان بیشتری ندارد.
  • ممکن است سلولهایی که از ندول کشیده می شود سلولهای خوش خیمی باشد.
  • اگر سلولهای بدست آمده نشانگر بدخیمی باشد، نشانه سرطانی بودن ندول است که در این صورت باید هرچه سریعتر عمل جراحی انجام پذیرد.
  • گاهی اوقات به علت اینکه تعداد خیلی کمی از سلولهای ندول تیروئید برای آزمایش برداشته می شوند نمی توان بطور قطعی تشخیص داد که ندول خوش خیم است یا بدخیم. در این موارد عمل جراحی انجام می شود و تمام ندول برداشته شده و به دقت توسط پاتولوژیست بررسی می شود تا خوش خیم یا بدخیم بودن آن مشخص گردد.

مزایای نمونه‌برداری تیروئید به روش FNA چیست؟

عمل FNA یک عمل کم خطر و بدون عوارض است که می‌توان آن را در مدت زمان کوتاهی به صورت یک عمل یک روزه بر روی هر فرد انجام داد. در اغلب موارد شما می‌توانید یک ساعت بعد از انجام این عمل به سراغ فعالیت‌ها و امور روزمره خود بازگردید، البته به شرط آنکه فعالیت‌ها شدید و تنش‌زا نباشد.

نتیجه آزمایش FNA در اغلب موارد می‌تواند برای پزشک شما مشخص کند که آیا ندول مورد نظر سرطانی است یا خیر، اما گاهی از اوقات برای این منظور لازم است که دو عمل FNA انجام گیرد.


ببوپسی سوزنی از تیرویید (FNA)

اشتراگ گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *