ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

آشنایی با نمونه برداری تیروئید و تفسیر جواب آن

فهرست مطالب

بیوپسی تیروئید 

نمونه برداری تیروئید پزشک شما را در تشخیص علت به وجود آمدن گواتر و یا ندول تیروئیدی کمک می کند. اما انجام این پروسه برای تمام مشکلات تیروئیدی لازم نمی باشد.

به طور مثال برای تشخیص بیماری گریوز که یکی از بیماری های مربوط به مشکلات تیروئیدی می باشد، آزمایش خون و اسکن تیروئید کافی به نظر می رسد. اما در نهایت تشخیص آزمایشات لازم بر عهده پزشک معالج است.

معمولاً برای ندول های تیروئید که بیش از یک سانتی متر باشند، نمونه برداری از تیروئید تجویز می شود. علی الخصوص زمانیکه تصویربرداری های انجام گرفته سختی و یا کلسیم را در ندول ها نشان دهند.

بیوپسی تیروئید حتی زمانیکه فرد ندول تیروئیدی نداشته و یا درد در ناحیه گردن را حس کند، انجام گیرد. بزرگ شدن سریع و بی دلیل ندول تیروئید نیز می تواند از دیگر دلایل انجام نمونه برداری از تیروئید باشد.

انواع بیوپسی تیروئید

در ذیل به برخی از متداول ترین روش های نمونه برداری تیروئید اشاره می نماییم:

  • یکی از متدوال ترین روش های نمونه برداری  تیروئید، روش FNA (Fine needle aspiration) یا نمونه گیری سوزنی می باشد. در این تست از یک سوزن ریز به منظور نمونه برداری استفاده می شود. در طول این عملیات شما کاملاً هوشیار بوده و ممکن است اندکی احساس ناراحتی نمایید.
  • بیوپسی هسته سوزن یا Core needle biopsy
  • بیوپسی با جراحی

تفسیر جواب نمونه برداری از تیروئید

جواب نمونه برداری  تیروئید پس از چند روز آماده می شود. تفسیر جواب بیوپسی بسته به علائم تیروئید نشان داده شده در آزمایش می تواند متفاوت باشد.

بیوپسی تیروئید همیشه جواب مشخصی ندارد. بنابراین توصیه می شود تا برای تفسیر این آزمایش به پزشک معالج خود مراجعه نمایید. سایر آزمایشاتی که از تیروئید انجام می شود، می تواند پزشک را در تشخیص تیروئید  همیاری نماید.

نتیجه گیری

تمامی مشکلات تیروئید نیازی به بیوپسی تیروئید ندارند. اما در صورتیکه ندول تیروئید شما به سرعت رشد کرده و یا درد در ناحیه گردن احساس می نمایید، بهتر است به منظور اطمینان یافتن از وضعیت سلامتی خود و عدم وجود توده های سرطانی، بیوپسی تیروئید را در یک مرکز تصویر برداری خوبانجام دهید.


ببوپسی سوزنی از تیرویید (FNA)

اشتراگ گذاری

2 دیدگاه دربارهٔ «آشنایی با نمونه برداری تیروئید و تفسیر جواب آن»

  1. سلام وقتتون بخیر در سونوگرافی تیروییدم هر دو لوب حاوی ندول های هیپواکو متعدد منتشر با سایزهای متفاوت بزرگترین به ابعاد 5×5در هردو لوب مشاهده میشه ضخامت ایسم 4م.م.میباشدتصویر لنف نودهای دوطرف 3.م.م در سمت چپ رویت شد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *