ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

ویروس شناسی کرونا ویروس

فهرست مطالب

شناسایی ویروس کرونا

کرونا ویروس ها پاتوژن مشترک بین انسان و حیوانات هستند و باعث یک سوم عفونت های بالای ریوی در بزرگسالان و احتمالا نقش مهمی در عفونت های شدید ریوی دارند. سندروم تنفسی حاد که در انگلیسی به سارس معروف است و در خاور میانه سندروم مرس ایجاد می کند از بیماری های معروف هستند. کوید نوزده باعث ایجاد سارس – کو وی دو می شود. در حالی که فهمیدن کووید نوزده در حال بیشتر شدن هست مطلب زیر کامل ترین گزارش بیماری ناشی از این ویروس است که تا کنون منتشر شده است.

اوج این بیماری ابتدا در چین در اواخر ژانویه یا اوایل فوریه 2020 گزارش شد. جالب این است که ایران با وجود رابطه ی گسترده با چین باید در اوج بیماری در چین تمام راه های ارتباطی با چین را می بست و پروازها لغو می شدند که نشد. پیرو آن کره ی جنوبی – ایتالیا – ایران و ژاپن ابتدا و در نهایت آمریکا و تمام اروپا هم درگیر این ویروس شدند.

نحوه انتشار به نظر می رسد که این بیماری در ووهان چین شروع شده باشد و با بازار غذاهای دریایی و فروش حیوانات زنده ارتباط داشته باشد. انتقال فرد به فرد در حالی که فرد مبتلا به وسیله ی سرفه یا عظسه قطرات راه های تنفسی را به خارج منتقل می کند اتفاق می افتد و یا اینکه فرد سالم به سطوحی دست می زند که آن سطوح با بزاق فرد مبتلا آلوده شده اند.

قطرات به طور واضح بیشتر از دو متر نمی توانند در فضا پرت شوند . بنابراین احتمال این که این بیماری با تماس با هوای آلوده رخ دهد کم می باشد. گرچه ممکن است گزارشاتی در تین باره به شکل محدود وجود داشته باشد. بر اساس مطالعاتی که در چین به عمل آمد هر فرد مشکوکی احتمال دارد در یک تا پنج درصد آلوده کننده باشد.

انتقال این ویروس در بیماران بدون علامت یا بیمارانی که در دوران کمون هستند هم گزارش شده است. آر ان آ این ویروس در خون و مدفوع دیده می شود و قابل کشت از این نمونه ها می باشد.

ویروس شناسی

ژن کووید نوزده مانند ژن سایر ویروس های کرونا ویروس هست که سندروم سارس را ایجاد می کنند و جالب اینکه این ویروس توسط ضایعاتی مثل گل احاطه شده است که به آن اس پروتین گفته می شود.

ویروس توسط این پروتین ها به آنزیم ای سی ای – دو می چسبد تا وارد سلول شود و وقتی که وارد سلول شد تکثیر می شود. وسندروم تنفسی حاد که توسط این ویروس ایجاد می شود سارس – کو وی دو می نامند. آر ان آی این ویروس نشان می دهد که خفاشان منبع اولیه این ویروس ها هستند.

صد و سه گونه در این بیماری در چین شناخته شد که هفتاد درصد بیماران اولیه مبتلا به تایپ ال شدند و تایپ اس بیشتر در افرادی دیده شد که خارج از ووهان مبتلا شدند. اهمیت بالینی ال و اس هنوز مشخص نشده است.


توصیه های بهداشت جهانی در رابطه با کرونا ویروس

اشتراگ گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *