ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

یافته های تشخیصی کرونا ویروس کدامند ؟

فهرست مطالب

یافته های آزمایشگاهی ویروس کرونا

شایع ترین یافته ی آزمایشگاهی در مورد کرونا ویروس کاهش لنفسیت هاست. بالا رفتن آنزیم های کبدی هم گزارش شده است. پرولاکتین بیماران طبیعی ولی در آنهایی که نیاز به آی سی یو دارند بالاتر از حد طبیعی بوده ست. هرچه دی دایمر بالاتر و شدت کاهش لنفسیت بیشتر احتمال مرگ و میر بیشتر خواهد بود.

یافته های تصویری کرونا ویروس

شایع ترین یافته های تصویری در سی تی اسکن بیمار سایه های گرند گلس می باشد که دوطرفه هستند و به سمت محیط منتشر هستند و لوپ های تحتانی را درگیر می کنند.شدت این یافته ها ده روز بعد از شروع بیماری بیشتر است.

تشخیص

در بیمارانی که تب و عفونت پایینی ریه ها را دارند و در طی چهارده روز اخیر یکی از حالت های زیر را دارند مظنون به بیماری هستند:

  • با مورد عفونی تماس داشته اند شامل پرستاران – پزشکان و غیره که در دو متری بیمار بودند بدون پوشش محافظ
  • به مناطق درگیر بیماری در دنیا مسافرت داشته اند
  • ساکن آن مناطق درگیر بیماری هستند

چه کسانی تست ویروس کورونا باید انجام دهند؟

بیمارانی که تب دارند و یا علایم درگیری تنفسی مانند سرفه و تنگی نفس دارند در آمریکا تست می دهند. البته افراد بالاتر از شصت و پنج سال یا بیمارانی که بیماری پیش زمینه ای دارند یا جز کادر درمانی هستند در اولویت هستند.

تست های آزمایشگاهی مخصوص کرونا

در تست های آزمایشگاهی سوآپ از گلو و هنجره گرفته می شود و در صورت نیاز ممکن است حتی خلط و لاواژ ریه هم لازم باشد. لازم نیست که خلط را تحریک کنیم. البته در مواردی هم می توان از نمونه های مدفوع و ادرار استفاده کرد که با تدابیر احتیاطی انجام می گیرد.

تست این ویروس از مکانیزم پی سی آر می باشد. تست مثبت بیماری سارس – کو وی – دو را تایید می کند. در صورتی که تست منفی باشد و شک وجود داشته باشد می توان تست را مجددا تکرار کرد. اگر نتیجه تست صحیح گرفته شده، منفی بود در حالی که علایم سی تی اسکن مثبت است، ممکن است بیمار در نهایت با تکرار تست نتیجه اش مثبت شود . 


بیشتر مطالعه کنید : 

استفاده از ماسک برای جلوگیری از ابتلا به کرونا ویروس چقدر موثر است ؟

نشانه های بروز ویروس کرونا را بشناسید …

اشتراگ گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *