ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

سردرد های یک طرفه نشانه چیست ؟

فهرست مطالب

مراقب سر دردهای یک طرفه خود باشید !

سردرد های یک طرفه به طور خلاصه می‌توان گفت  سردردهای میگرنی هستند که اغلب و نه همیشه، یک‌طرفه و ضربان‌دار هستند؛ سردردها گاهی اوقات در سمت راست و برخی مواقع در سمت چپ اتفاق می‌افتد. 

شدت آن معمولا از متوسط تا شدید متغیر است و در عرض چند ساعت بدتر می‌شود؛ بیماران بیشتر اوقات تهوع و گاهی اوقات استفراغ را همراه با سردرد تجربه می‌کنند.

 بیشتر بیماران هنگام سردرد نسبت به نور، صدا و بو حساس می‌شوند و معمولا سردردها  هنگام فعالیت و حرکت تشدید می‌شوند؛ ممکن است در برخی از سردردهای میگرنی علائم پیش درآمد یا به اصطلاح اورا نیز وجود داشته باشد که در شروع سردرد یا حین آن اتفاق می‌افتد؛ اورای بینایی از شایع ترین اوراهاست که به شکل جرقه‌های نورانی و یا تاری دید بروز می‌کند.

دکنر بهروز امامی مهر متخصص  سردرد و میگرن تهران با اشاره بر این که راه شناسایی و تشخیص بیماری بر اساس شرح حال و به شکل بالینی است تصریح کرد: علت ابتلا به میگرن و سردرد های یک طرفه می تواند ژنتیکی باشد و تاکنون چندین نوع ژن مرتبط با آن شناسایی شده است اما به طور کلی این بیماری قابل کنترل است.


بیشتر بخوانید : علایم میگرن چیست؟


از مهمترین عوامل موثر در شدت و ایجاد حملات میگرن می توان به اضطراب و استرس روحی، هورمونها(بسیاری از بیماران در روزهای قبل از قاعدگی حملات بیشتر و شدیدتری را تجربه می کنند)،محرکهای بینایی و بویایی شدید،تغییرات آب و هوا،تغییر در الگوی خواب و بیداری، گرسنگی،پرخوری، الکل، سیگار‌، بعضی مواد غذایی و درد گردن اشاره کرد.

این بیماری در خانم‌های جوان بیشتر دیده می شود؛ به طور کلی بیشترین شیوع این بیماری در سنین ۳۰ تا ۳۹ سالگی دیده می‌شود؛ بعضی از اختلالات  مانند سندرم روده تحریک پذیر، بیماری حرکت، فیبرومیالژی، اضطراب، افسردگی، سرگیجه و تشنج همراهی بیشتری با میگرن دارند و ممکن است در کنار هم ظاهر شوند.

درمان انواع سردرد

دکتر امامی مهر گفت: به طور کلی میگرن شامل سه مجموعه علامت است؛ علائم گوارشی، سردرد و علائم مرتبط با مغز و اعصاب. در سنین کودکی علائم گوارشی شایعتر و بارزتر از دیگر علائم است؛ همچنین به جای حملات سردرد ممکن است حملات مکرر درد شکم را شاهد باشیم. 

توجه داشته باشید که لازم است در هر کودکی که به دردهای مکرر شکمی شکمی دچار می‌شود پیش از هر کاری از نظر بیماری‌های گوارشی و کلیوی مورد بررسی قرار گیرد؛ در کودکی که از لحاظ بیماریهای کلیوی و گوارشی بررسی شده و نرمال بوده است باید شک به این نوع میگرن را برانگیزد که معمولا با بی اشتهایی، تهوع و رنگ پریدگی و بیحالی همراه است .

البته به طور کل سردردهای میگرنی در کودکان ممکن است به شکل مشخص و بارز ذکر نشود و اگر از کودک در مورد سردرد سوال نپرسیم ممکن است اصلا اشاره ای به آن نداشته باشد و با بی اشتهایی و تهوع همراه باشد.


پس گرفتن زندگی عادی از میگرن


اشتراگ گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *