ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

رفلاکس معده و مشکل تنفسی چه ارتباطی با هم دارند ؟

فهرست مطالب

ریفلاکس اسید و مشکل تنفسی ؛ این دو بیماری چه ارتباطی با هم دارند؟

مشکل تنفسی یکی از نشانه های ترسناک رفلکس اسید و فرم مزمن بیماری است که به نام بیماری GER نیز شناخته می شود. GERD می تواند با مشکلات تنفسی مانند برونش اسپاسم و آسپیراسیون همراه باشد. این مشکلات بعضی وقت ها می تواند به عوارض تنفسی کشنده منجر شود.

ضعف تنفسی که به نام تنگی نفس نیز شناخته می شود، هنگامی با GERD اتفاق می افتد، که گاز اسید معده به ریه ها، به خصوص در هنگام خواب، وارد شده و موجب تورم مسیرهای تنفسی می شود. این عارضه می تواند به واکنش های آسم منجر شود و موجب پنومونی آسپیراسیون شود.

ریفلاکس اسید و مشکل تنفسی

GERD و آسم

تنگی نفس می تواند در GERD به تنهایی رخ دهد، اما اغلب با آسم اتفاق می افتد. این دو بیماری اغلب با هم مرتبط هستند. در واقع متخصصان کلینیک کلیولند تخمین می زنند که:

 • بیش از سه چهارم افراد مبتلا به آسم GERD را نیز تجربه می کنند
 • افراد مبتلا به آسم دو برابر بیشتر از افراد بدون آسم دارای GERD هستند
 • افراد مبتلا به نوع شدید و مزمن آسم که مقاوم به درمان هستند احتمالا GERD نیز دارند

اگر چه تحقیقات ارتباطی را بین آسم و GERD نشان داده اند، اما پزشکان در مورد ارتباط دقیق بین این دو شرایط نامطمئن هستند. یکی از احتمالات این است که جریان اسید سبب آسیب رساندن به پوشش گلو، مسیرهای تنفسی و ریه ها می شود. این عارضه می تواند در افرادی که قبلا آسم داشته اند، موجب تشدید بیماری شود. یکی دیگر از دلایل ممکن است این باشد که وقتی اسید وارد مری می شود، یک رفلکس عصبی ایجاد می کند که باعث می شود تا مسیرهای تنفسی برای خارج کردن اسید منقبض شده و منجر به تنگی نفس شود.

درست همانطور که GERD علائم آسم را بدتر می کند و بالعکس، درمان GERD اغلب به بهبود علائم آسم مانند تنگی نفس نیز کمک می کند. پزشکان در شرایط زیر بیشتر احتمال می دهند که GERD علت آسم باشد:

 • بیماری در بزرگسالی شروع شود
 • بیماری پس از استرس، خوردن غذا، ورزش کردن، دراز کشیدن و یا در شب، بدتر می شود
 • بیماری نمی تواند به درمان های استاندارد پاسخ دهد

تغییر سبک زندگی

در هر شرایط، یعنی این که آیا تنگی نفس به شدت به GERD مرتبط است یا به علت آسم مرتبط با GERD رخ داده است، مراحلی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری و درمان ریفلاکس اسید و مشکل تنفسی از آن ها استفاده کنید. اغلب موثرترین مراحل برای جلوگیری از GERD شامل تغییر در سبک زندگی می شود. این نکات عبارتند از:

 • تغذیه خود را تغییر دهید. خوردن وعده های مکرر و کوچکتر و خوردن غذا یا اجتناب از خوردن غذا در شب.
  کم کردن وزن
 • شناسایی عواملی که باعث GERD می شوند و اجتناب از آن ها. به عنوان مثال، اگر سس گوجه فرنگی GERD شما را تحریک می کند، از مصرف غذاهایی که حاوی سس گوجه فرنگی هستند خودداری کنید.
 • ترک سیگار و کاهش مصرف الکل. مصرف سیگار و الکل می تواند علائم GERD را تشدید کند.
 • بالا آوردن محل قرار گیری سر در زمان خواب.
 • اجتناب از پوشیدن کمربندهای تنگ و لباس هایی که به شکم فشار می آورند.

روش های دیگر برای کمک به درمان علائم GERD

اگر تغییر در سبک زندگی به تنهایی مشکلات تنفسی مربوط به ریفلاکس را بهبود ندهد، پزشک ممکن است درمان های دارویی را برای علائم GERD توصیه کند. داروهایی که پزشک ممکن است توصیه کند عبارتند از:

 • آنتی اسیدها
 • مسدود کننده های گیرنده H2
 • مهار کننده های پروتون پمپ

در موارد نادر، جراحی مورد نیاز است. اگر ریفلاکس اسید و مشکل تنفسی را با هم دارید، باید علاوه بر دارو از تغییرات ذکر شده در بالا نیز استفاده کنید.


بیماری آسم (تعریف بیماری آسم)

اشتراگ گذاری

4 دیدگاه دربارهٔ «رفلاکس معده و مشکل تنفسی چه ارتباطی با هم دارند ؟»

 1. من حدود یکساله که بعد از خندیدن دچار سرفه های خلط دار میشم و در ضمن رفلاکس معده هم دارم.علت را بفرمائید

 2. سلام من مدت دو هفته هست که تنگی نفس دادن از قبل مشگل گوارشی داشتم و دارو مصرف کرده بودم تا اینکه مدتی قرص های مکمل ویتامینه استفاده کردم که به مرور باعث شد معده ام احساس ناراحتی کنه الانم که تنگی نفس گرفتم و این اذیتم میکنه ریه و قلبم سالم بودند پیش چندتا دکتررفتم که میگن یا عصبیه یا معده مشگل داره شربت آلمینیوم جی دادند چه کار باید بکنم

 3. مجید رخشانی

  یک ساله ک درگیر این بیماری شدم و ب شدت من رو آزار میده.از هر راهی هم برای کنترل استفاده کردم فایده نداشت.نفس تنگی شدید و درد پشت کتف

 4. محمداسِلام ایرندگانی

  سلام.من چندروزه که ریه هام عفونت شدیدپیداکرده همراه باگرفتگی شدید.سردرد پیشانی وشقیقه هام.آب ریزش بینی.بی اشتهایی وحالت تهوع.شکمم کار نمیکنه.شکمم سروصدا زیادی میکنه..ولی بدن درد وتب ندارم..آیا ربطی به معده یارفلاکس داره.لطفاراهنمایی کنید.ممنون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *