ememai-logo-horzi
دکتر بهروز امامی

دکتر بهروز امامی

در زمینه بیماری های دستگاه تنفسی و ریوی از جمله آسم، سرطان ریه، مشکلات تنفسی، آمبولی ریه، پنومونی و سایر بیماری هایی که مرتبط با بیماری های تنفسی هستند.

چه کسانی دچار بیماری پنومونی ریه می شوند ؟

فهرست مطالب

چه کسانی مبتلا به پنومونی ریه  می شوند ؟

پنومونی ریه در اثر عفونت ریه ها ایجاد می شود عفونت بیشتر کیسه های هوایی موجود در ریه وبه میزان کمتر مجاری هوایی ریه ها را درگیر می کند.

بخش هایی از ریه که دچار عفونت شده است توسط مایع پر می شود. این مایع حاوی گلبول های سفیدی است که با عفونت مقابله می کند.

دلایل پنومونی ریه چیست ؟ منشاء پنومونی کجاست؟

پنومنی ریه توسط جرم ها ایجاد می شوند. ویروس ها ، باکتری ها و قارچ ها انواعی از جرم های ایجاد کننده پنومونی هستند. گاهی اوقات جرم ها توسط جریان خون به ریه ها می رسند و در اغلب اوقات توسط قطرات ریز آب موجود در هوای تنفسی به ریه ها منتقل می شوند و سرفه و عطسه باعث این انتقال می شود . 

هر کسی می تواند به پنومونی مبتلا شود حتی افراد سالم . ولی افرادی با نقص ایمنی پایین تر بیشتر مبتلا می شوند. نوزادان و افراد مسن بیشتر مبتلا می شوند.

عوامل که سیستم دفاعی بدن را تضعیف می سازد شامل :

  • سیگار
  • تنباکو 
  • عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی و HIV

بعضی داروها هم باعث تضعیف سیستم ایمنی می شوند مانند داروهایی که در درمان سرطان بکار می روند. عمل جراحی هم می تواند باعث آسیب پذیرتر شدن افراد گردد. بخصوص افرادی که طحال آنها را برداشته اند. افراد الکلی و افرادی که مبتلا به بیماریهای مزمن قلبی ،
ریوی ، کلیوی ، آسم و یا دیابت هستند .

پیشگیری از ابتلا به پنومونی ریه 

پیشگیری از عواملی که به سیستم دفاعی ریه ها آسیب می رساند : مثل قطع سیگار اگر بالای 65 سال دارید و سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است و به بیماری مزمن قلبی ، کلیوی ،کبدی ، آسم و یا دیابت دچار هستید واکسن پو نوموواکس دریافت کنید و برای پیشگیری از ویروس خصوصا اگر آنفولانزا اپیدمی  شده است واکسن آنفوالانزا را بزنید. 

اگر طحال طی عمل جراحی برداشته شده است در صورت ابتلا به سرماخوردگی یا سایر عفونت های تنفسی بایدنکات بهداشتی رعایت گردد تا از انتقال عوامل بیماری زا به افراد مستعد بیماری پیشگیری شود.


روش های درمان پنومونی ریه چیست؟

اشتراگ گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *